Slunce vyfocené SKRZ Zemi. Jak je to možné?
Připadá vám úvodní fotografie nezajímavá? Tak si přečtěte její příběh a rychle změníte názor!
Fotografie zachycuje Slunce. Na tom by nebylo nic zvláštního. Jenže snímed je pořízený v noci a objektiv mířil do země: Slunce se totiž v okamžiku zmáčknutí spouště nacházelo na druhé straně naší planety. Fotografie není nová, vznikla už před několika lety, ale stojí za to si ji připomínat; aspoň nám ukazuje, jak krásná může být věda a její úspěchy. Snímek pořídili vědci z japonského fyzikálního ústavu u částicového urychlovače Super-Kamiokande. Zatímco na normálních fotografiích Slunce vidíme jeho světlo, na této fotce je vidět záře neutrin, která ze Slunce vycházejí. Tajemství naší hvězdy můžete objevovat v dokumentu Záhady Slunce dnes ve 22.10 na Prima ZOOM.
Nejdražší fotografie v dějinách
V normálních podmínkách je něco takového nevyfotitelné – jen expozice tohoto snímku trvala 503 dní! Neutrina byla v Japonsku zachycována v obří nádrži s vodou: ten bazén obsahuje 50 000 tun kapaliny a je umístěný kvůli odstínění kilometr pod povrchem.
Neutrina nemají téměř žádnou hmotnost, a tak procházejí hmotou, aniž by s ní nějak reagovaly. Podle měření například jedním centimetrem čtverečním lidského těla proletí za 1 sekundu asi 60 miliard neutrin! Jen ve zcela výjimečných případech dojde k nějaké reakci – s elektronem, který při tomto střetu jasně zazáří. A právě toto světlo vidíte na fotografii.
Tato fotografie se může pyšnit ještě jedním primátem: jde o zřejmě nejnákladněji pořízený snímek v dějinách fotografování…
Tajemství naší hvězdy můžete objevovat v dokumentu Záhady Slunce dnes ve 22.10 na Prima ZOOM.
(red)