Změní Češi výšku jihoafrického vodopádu Tugela? A udělají z něj nejvyšší vodopád světa?
Expedice českých geografů si vytkla nebývalý úkol. Přepíší v učebnicích výšku vodopádu Tugela?
Česká expedice odletí do Jihoafrické republiky, aby přeměřila druhý nejvyšší vodopád světa Tugela. Geodeti chtějí přesnou vědeckou metodou zjistit, zda vodopád není vyšší než současná jednička, venezuelský Salto Ángel.
Podle vedoucího expedice Martina Šíla existují dohady o skutečné výšce obou vodopádů. Prvenství dosud drží Salto Ángel s výškou 979 metrů, u Tugelu se uvádí 948 metrů.
Udávaná výška venezuelského vodopádu v národním parku Canaima přesně odpovídá výškovému rozdílu mezi hranou vodopádu a hladinou řeky Churún. Ve skutečnosti by podle Šíla mohl být vysoký jen něco přes 800 metrů. Padá totiž skokem 807 metrů, pak pokračuje kaskádami až k poslednímu skoku o 30 metrů níž. Naproti tomu Tugela, která se nachází v Dračích horách, může podle Šíla měřit asi 1100 metrů. Padá pěti skoky, pokračuje příkrými kaskádami a asi po kilometru se objevuje poslední, zhruba desetimetrový skok.
Měření vodopádů
V Česku je nejvyšší Pančavský vodopád s výškou 143 metrů, nachází se v Krkonošském národním parku.Výšky se dosud určovaly prostým odečtem nadmořských výšek stanovených barometrickým výškoměrem. Čeští geodeti provedou měření geodetickou metodou. Osmičlenná expedice složená z geodetů, fotografů a lékaře odlétá na jih Afriky ve středu 9. listopadu. O metodě, která možná přepíše učebnice zeměpisu, budou někteří členové den před odletem hovořit na jihoafrické ambasádě v Praze. Záštitu nad cestou převzala ambasadorka JAR v Česku Franki Verweyová.
Jak je to správně?
Spory o správnou míru zeměpisných bodů se čas od času objevují. Údaje se rozchází například u nejvyšší hory světa Mount Everestu. Nepál oficiálně užívá údaj zjištěný v roce 1954 indickými experty, podle kterých hora měří včetně sněhové čepice na vrcholu 8848 metrů. Čína, které patří severní svah hory, ale v květnu 2005 naměřila 8844,43 metru.
Také u nejvyšší evropské hory Mont Blanc udávají encyklopedie dvě výšky. V posledních 150 letech se uvádělo 4807 metrů, počátkem tohoto tisíciletí ale měření s využitím GPS ukázala výšku 4810 metrů. Úplně jasno není dokonce ani u nejvyšší české hory. Sněžka podle map sahá do výšky 1602 metrů nad mořem, geodet Vladimír Hlavsa ale v únoru 2014 zjistil, že skutečný vrchol je výš, a to ve výšce 1603,30 metru. Tento bod je ale na polském území u kaple svatého Vavřince.
ČTK