Čínského astronauta pořádně vystrašilo kosmické klepání na dveře. Co ho mohlo způsobit?
Neobjasněné případy NASA IV 4 - mimozemšťan
Netušíme, jestli je první čínský kosmonaut Jang Li-wej fandou science-fiction, nicméně jeho první let do vesmíru v roce 2003 probíhal přesně podle oficiálně druhé nejkratší sci-fi povídky na světě: „Poslední pozemšťan seděl sám v místnosti. Vtom někdo zaklepal na dveře.“
Jang Li-wej si jako poslední pozemšťan musel připadat ve chvíli, kdy se 15. října 2003 jeho kosmická loď Šen-čou 5 nesená raketou Dlouhý pochod 2F odlepila z kosmodromu Ťiou-čchüan. Do vesmíru v té době už nikdo sám nelétal – v amerických raketoplánech cestovalo sedm lidí, ruské Sojuzy byly stavěné pro tříčlennou posádku, a dokonce i na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v té době bez ohledu na havárii raketoplánu Columbia (únor 2003) dočasně pracovali alespoň dva lidé.
tchajkonaut Zdroj: Getty Images
Kdo to tluče na dveře?
Nicméně sotva si Jang Li-wej zvykl na stav beztíže a začal se připravovat na plnění svých úkolů, objevil se záhadný problém. Kosmonaut, v tomto případě vlastně spíš tchajkonaut, zaslechl opakující se kovové údery. Děje se něco s vnějším pláštěm lodi? Uniká mu kyslík? Nic z toho rychlá kontrola přístrojů nepotvrdila. Údery se ale opakovaly a zaskočený tchajkonaut se pomalu smiřoval s myšlenkou, že mu někdo zvenčí buší na dveře.
Kdo nebo co by ale mohlo přežít v naprostém vakuu vystaveno smrtícímu kosmickému záření? Na Zemi existuje jediný organismus, který by tuto smrtící kombinaci zvládl, a to želvuška. Jenže milimetr velký bezobratlý živočich by asi netloukl zuřivě do kabiny Šen-čou 5. Šlo o halucinace, anebo chtěl skutečně čínskou loď navštívit někdo „zvenčí“?
Mimozemšťan Zdroj: Getty Images
Žádná televize, žádné údery
Příběh nezvyklého úkazu zpracoval detailně dokument Neobjasněné případy NASA, který můžete sledovat v pondělí ve 22:00 na Prima ZOOM. Jisté nicméně je, že první čínský pilotovaný let trval jen 21 hodin a 23 minut a loď s Jang Li-wejem po 14 obletech Země v pořádku přistála ve Vnitřním Mongolsku. Oficiální místa se o podivných zvucích na oběžné dráze nezmiňovala. Není se co divit, vždyť z obavy z neúspěchu historickou událost ani nepřenášela čínská televize. Natož pak nějaké rány zvenčí…