Záhadná Atlantida trápí vědce i dobrodruhy už stovky let. Nikdo ji ale zatím nenašel
Je to jednoduché – Atlantidu nemůžeme najít, protože nikdy neexistovala.
Existovala Atlantida? A pokud ano, byl to opravdu samostatný kontinent, jak o tom píše Platón? Mohla to být případně „jen“ nějaká přímořská civilizace kdesi ve Středomoří? A co takhle úplně opačný pohled na jednu z největších záhad a současně legend – co kdybychom konečně uznali, že Atlantida je mýtus, chiméra, přízrak z dávné minulosti?
Největší záhady historie: Bermudský trojúhelník, Voynichův rukopis, Tunguzská událost, Ďatlovova výprava, Mary Celeste
Hledání Atlantidy se dosud věnovala plejáda dobrodruhů, odborníků i záhodologů. Nově se k nim připojil i filmový režisér, producent, scenárista a trojnásobný držitel Oscara James Cameron.
Za všechno může Platón
Svět starých Řeků, jak jej znal Platón (427–347 př. n. l.), byl snadno pojmenovatelný. Šlo o svět s centrem ve Středozemním moři rozšířený o přilehlé oblasti Afriky, Asie a Evropy. Řekové věděli o existenci britských ostrovů stejně jako Indie, kam o více než století později dovedl svá vojska Alexandr Veliký.
mapa Eratosthenés
Atlantida měla podle Platóna ležet za Herkulovými sloupy, jak tehdy Řekové nazývali Gibraltarskou úžinu (i když také o identifikaci Herkulových sloupů s Gibraltarem se vedou spory). Jenže tady nastává největší problém – podle Platóna by Atlantida měla mít podobu kontinentu situovaného z dnešního pohledu někde mezi Amerikou a Evropou (případně Afrikou). Kontinentu „velkého jako Libye a Asie dohromady“, který záhadně zmizel.
Podle Platóna obyvatelé Atlantidy vládli ještě kolem roku 9600 př. n. l. agresivní říši rozprostírající se od Atlantiku až k východnímu Středomoří. Jejich hlavní město Atlantida bylo tvořeno třemi soustřednými kruhovými vodními kanály a pevninou. Centrem města byl chrám boha moře a vodního živlu Poseidona, kde obyvatelé obětovali býky. Město se pyšnilo mosty a kanály spojujícími různé vodní cesty s hlavním širokým kanálem vedoucím městem a propojující chrám s mořem. To vše za jediný den a noc děsivě skončilo, když město zničilo ohromné zemětřesení a tsunami, které ho celé zaplavily vodou a bahnem.
Bezvýsledné pátrání po Atlantidě
Týmy geologů, oceánografů a vulkanologů prozkoumaly dno Atlantiku křížem krážem – bez jediné stopy po zmizelém kontinentu. S tím, jak se od 80. let neustále zdokonalují metody mapování mořského dna, potvrzuje se pro záhadology smutná realita – nepodařilo se nalézt nic, co by existenci Atlantidy „za Herkulovými sloupy“ potvrzovalo a nejspíš se na tom už nic nezmění. Světová muzea zřejmě nikdy nebudou nabízet oddělení „atlantologie“ plné artefaktů náležejících nenadále objevené vyspělé civilizaci.
Naděje stoupenců pravosti Platónova popisu Atlantidy se soustřeďují do Středomoří. Mohla být některá ze zmizelých civilizací předobrazem bájné Atlantidy? Adeptů je několik – od minojské civilizace s centrem na Krétě přes tyrhénskou kulturu doby bronzové na Sardinii až po jednotlivá města pohlcená mořem, jako bylo fénické Neapolis ležící poblíž starověkého Kartága a zničené roku 365 př. n. l. silným zemětřesením a následnou vlnou tsunami.
Způsobilo Santorini zánik Atlantidy?
Největším podezřelým z podobnosti Atlantidě je pak kombinace zániku minojské civilizace a výbuchu sopky Santorini (Théra), ke kterému došlo na přelomu 17. a 16. století př. n. l. Před 3500 lety vypadal tento ostrov jinak než dnes. Měl kruhový tvar otevřený volnému moři, velice podobný Platonově popisu Atlantidy. Před erupcí na ostrově existovala hora, která dosahovala výšky kolem 1500 metrů. Exploze, k níž tu došlo, měla sílu rovnající se více než milionu atomových bomb.
Santorini Zdroj: profimedia.com
Obloha potemněla na celé dny a rozsáhlá území na planetě postihla zima trvající celé dva roky. Výbuch provázely erupce a zemětřesení, které vyvolaly megatsunami dosahující výšky přes 200 metrů, jež zničila pobřeží Kréty, Egypta a Malé Asie. Minojská civilizace se svými paláci a loďstvem byla zničena a dokonce i egyptské písemnosti z té doby popisují obrovskou tlakovou vlnu, která ničila domy, chrámy a části pyramid.
Hledáte Atlantidu? Čtěte Platóna
Santorini jistě způsobilo pohromu v celém tehdejším světě, spojovat výbuch sopky se zánikem Atlantidy ale nedává smysl. Proč? Jednoduše proto, že civilizaci podobnou té Platónově nikdo nenašel nejen v Atlantiku, ale ani ve Středomoří. Nabízí se jednoduché vysvětlení – Atlantida nebyla ztracena a nezanikla, protože nikdy neexistovala. Přesněji řečeno nalézt ji můžete kdykoliv – stačí si otevřít Platónovy spisy a začíst se do nich…