7. září 2017 06:00

Výročí 7. září 1998: narodil se Google

Internetový vyhledávač si dnes připomíná své devatenácté narozeniny.

Příběh společnosti Google začíná projektem dvojice studentů ze Stanfordské univerzity. Na počátku roku 1996 Larry Page a Sergey Brin společně aplikovali revoluční teorii vyhledávání, kterou se snažili tehdejší vyhledávací algoritmus zrychlit. Nová myšlenka byla založena na matematické analýze vztahů mezi webovými stránkami. Její předností byla oproti základním vyhledávacím technikám té doby mnohem vyšší účinnost. Page a Brin vyvinuli systém původně nazývaný BackRub, který pro vyhledání důležitých stránek využíval zpětné odkazy. Z původně studijního nápadu se vyklubal základ nejpoužívanějšího internetového vyhledávače na světě. Společnost Google, Inc., byla formálně založena 7. září 1998.

Konkurence slábne, Google sílí

Vyhledávač Google se brzy stal jedním z nejpopulárnějších na světě. Snad největší podíl na své oblíbenosti získal díky relevantním výsledkům vyhledávání včetně jednoduchého a „čistého“ designu. Slovo Google se stalo jakýmsi synonymem vyhledávání. Vždyť slovesa „googlit“ nebo „googlovat“ v dnešní době používá kdekdo. Začátky přitom nebyly vůbec snadné. Během svého zrodu se vývojáři museli potýkat s ostrými lokty silných konkurentů, mezi něž patřil Yahoo!, Excite, Hotbot, Lycon a třeba AltaVista. Zatímco konkurenční popularita se postupně propadala, oblíbenost Googlu stále sílila.

Stejně jako Apple byl i Google založen v nepohodlném garážním prostoru v americkém Menlo Parku. Talentovaní zakladatelé brzy zaměstnali svého univerzitního spolužáka Craiga Silversteina, s jehož pomocí se snažili vytvořit rychlejší, silnější a přesnější vyhledávací algoritmus. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Google přilákal větší počet návštěvníků, čímž se mu dostalo pozornosti z řad významných hráčů technologického byznysu. Již v srpnu 1998 do vyhledávače investoval 100 000 amerických dolarů Andy Bechtolsheim, spoluzakladatel společnosti Sun Microsystems. Brzy nato se připojili i další významní investoři.

Megalomanský Google

Od počátku 21. století se společnost Google soustředila na získávání nových technologií, s jejichž pomocí udolávala své konkurenty. Po zakoupení Keyhole, Inc. byl vytvořen projekt Earth Viewer. Ze zajímavého nápadu se později vyvinula aplikace Google Earth, která se následně stala hlavním iniciátorem Google Maps. Nadmíru úspěšný byl i rok 2005, kdy společnost pod svá křídla získala operační systém Android. Tento mobilní software se brzy stal jasně dominantní zbraní společnosti ve válce chytrých telefonů. O dva roky později sílící Google získala populární YouTube, což byl a stále je jeden z nejpopulárnějších webů pro sdílení videí.

Nedlouho poté přední hlavy Googlu zavádějí produkty založené na cloudových službách, jako jsou Dokumenty, Pošta, Fotky, Video, Blogy a Knihy. Do toho všeho přišel internetový prohlížeč Chrome, který všechny aplikace propojil a zpřístupnil.

Miliarda požadavků denně

Oproti Microsoftu a elegantní efektivitě společnosti Apple je strategie Googlu stále velmi úspěšná. Google právem patří mezi jedny z nejvíce inovativních a nejrychleji rostoucích společností na současném světovém trhu. Ze studentského nápadu se nakonec vyklubala megalomanská společnost s téměř 20 000 zaměstnanci a tržní hodnotou přesahující 150 miliard dolarů.

Od svého založení se Google stal nejrozšířenějším vyhledávačem na světě. Společnost provozuje více než milion serverů v datových centrech po celém světě, které každý den zpracovávají přes miliardu požadavků a přibližně 24 petabytů dat generovaných uživateli.

Text: Petr Smejkal

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora