25. září 2023 12:51

Místo pivních oslav leželi mrtví a zranění. Smrtící útok na Oktoberfestu dodnes halí stín pochybností

Teroristický útok na Oktoberfest dodnes nebyl stoprocentně vyřešen. Pachatelů mohlo být víc.

Vzpomínka na bombový útok, k němuž došlo 26. září 1980, je stále živá. Zemřelo tehdy 13 lidí a dalších 211 bylo zraněno. Podle vyšetřovatelů umístil trubkovou bombu do odpadkového koše u hlavního vchodu vyšinutý pravicový extremista a student geologie Gundolf Köhler. Během výbuchu však zemřel, a tak se nejspíš nikdy nedozvíme, zda náhodou neměl komplice, nebo zda se dokonce nejednalo o útok organizované skupiny. Už během vyšetřování se totiž objevila celá řada výpovědí, které oficiální závěry vyšetřovatelů zpochybňovaly.

Většinu pozůstalých po obětech a zraněné zastupoval mnichovský právník Werner Dietrich, který se snažil o znovuotevření celého případu. Stín pochybností se objevil hned po atentátu. Frank Lauterjung, jenž, ač stál velmi blízko výbuchu, jako zázrakem přežil a během pěti výslechů uvedl, že viděl Köhlera, jak těsně před umístěním bomby do odpadkového koše diskutuje v autě se dvěma muži. Další fakta a světlo do případu již Lauterjung bohužel nepřinesl. Po dvou letech totiž v pouhých 38 letech zemřel na infarkt.

Vyšetřovací spis byl oficiálně uzavřen s tím, že se jednalo o čin osamělé osoby. Zajímavé však je, že vyšetřovatelé vůbec nespojovali Gundolfa Köhlera s neonacistickou skupinou Wehrsportgruppe Hoffmann vedenou Karl-Heinzem Hoffmanem, byť se jejích akcí několikrát aktivně účastnil. Poté, co se v Hoffmanově bytě nalezly zbraně, výbušniny a důkazy o propojení s podobnými organizacemi v Rakousku, Itálii, Belgii nebo Libanonu, byla tato organizace úřady zakázána a musela ukončit svou činnost. V době spáchání atentátu už sice oficiálně neexistovala, přesto se nabízí spekulace, zda Köhler nejednal na pokyn někoho jiného a zda případně neměl být tento jeho šílený čin jakousi vstupenkou do elitních kruhů německých neonacistů. Pravdu se již asi nikdy nedozvíme.

Historie Oktoberfestu

Korunní princ Ludvík Bavorský a jeho žena Tereza Sasko-Hildeburská by se asi hodně divili, co se stalo z jejich svatební oslavy konané v roce 1810. Ludvík se totiž tenkrát rozhodl, že k příležitosti oslav své svatby pozve celé město na velkolepou slavnost, která se tehdy konala od 12. do 17. října, a jak už bylo u dvora zvykem, byla zakončena dostihy.

Postupně se z oslavy stala tradice. Došlo k jejímu prodloužení a (hlavně kvůli lepšímu a stabilnějšímu počasí) přesunutí na září. Ke změně termínu došlo již v roce 1872. A tak to zůstalo zachováno až do roku 2020, kdy byl Oktoberfest kvůli situaci s koronavirem výjimečně zrušen.

Akce světového formátu

Největší pivní festival světa každoročně navštíví kolem šesti milionů lidí. Udává se, že asi 70 % návštěvníků pochází z Bavorska a zbytek je nejen z okolních evropských států, ale stále častěji jej navštěvují i mimoevropští turisté.

Během dvou festivalových týdnů se vypije přes 30 % produkce bavorských pivovarů. Organizace a zajištění festivalového dění zaměstná více než 12 000 lidí. Na Tereziánské louce bývá ve stanech k dispozici kolem 100 000 míst k sezení.

Zdroj: Grunge / DW / AP / France 24

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom