VIDEO: nejstarší bungee jumping světa. Adrenalin na liánách
Bungee jumping zřejmě pokládáte za ryze moderní sport: jak by také skok na elastickém laně z vysokého mostu mohl někdo provozovat v dřívějších dobách?
Jenže on to opravdu je prastarý zvyk. Zatímco na západě (respektive ve Velké Británii) se poprvé začal bungee jumping skákat roku 1979, domorodci na tichomořském ostrově Pentecost tuto tradici provozují stovky let. Ale místo elastického bezpečného lana používají jen liánu a neskáčou z mostu ale ze skalnatého útesu nad mořem.
Vůbec poprvé si této tradice všimli účastníci expedice National Geographic, kteří u pobřeží ostrova přistáli roku 1950. O 20 let později si reportér Kal Muller jako první bílý muž vyzkoušel bungee jumping, v jazyce domorodců nagol, na vlastní kůži.
Roku 2014 se National Geographic na Pentecost vrátil, aby tradici zdokumentoval. Domorodcům, kteří nagol provozují, připevnili filmaři na hruď malé kamery, jimiž natočili, jak takový skok vypadá. Video je tady:
Jak vlastně tato sebevražedná tradice vznikla?
Existuje několik různých verzí této legendy. Jisté prý je, že první skočila žena, jež se rozhodla uniknout před zlým manželem. Vyšplhala na vysoký strom, kde si uvázala ke kotníkům liánu. Manžel vylezl za ní, ale než se mu podařilo manželku chytit, vrhla se střemhlav hlavou dolů. Muž skočil také, ale zabil se. Žena přežila jen díky liáně přivázané ke kotníkům. Pak se již legenda rozchází ve dvou verzích. Jedna tvrdí, že muži začali skoky provozovat v obdivu k odvaze, kterou žena projevila, druhá verze říká, že se muži chtěli pojistit, aby je již žena nemohla oklamat. Tohoto obřadu se smějí účastnit jen muži. Časem se ze zvyku vyvinul rituál, kterým si domorodci pokoušeli zajistit dobrou úrodu. Každý rok očistili svahy od všech větví a kamenů, rozmělnili hlínu, aby mírnila dopad, a vztyčili skokanskou věž. (wiki)