Vesmírný hurikán byl poprvé zpozorován nad severním pólem
Tisíc kilometrů široká bouře plazmatu chrlila elektrony. Podle vědců není ojedinělá.
Vědci z univerzity v čínském městě Šan-tung přišli s objevem tzv. vesmírného hurikánu, který pomocí retrospektivní analýzy dat z družic zaznamenali několik stovek kilometrů nad severním pólem. Šlo o přibližně 950 kilometrů širokou bouři z roku 2014, ne nepodobnou známým atmosférickým cyklónům, která vířila plazmu rychlostí 2000 metrů za sekundu po dobu přibližně osmi hodin. Jak uvádí studie zveřejněná v únoru 2021 v odborném časopise Nature Communications, šlo o první pozorování bouře tohoto druhu.
Bouře existují napříč vesmírem
"Do této chvíle nebylo zřejmé, zda vesmírné plazmatické bouře vůbec existují, a dokázat to pozorováním je neuvěřitelné," uvedl Mike Lockwood z univerzity v Readingu, spoluautor studie. Dále vysvětluje, že onen vesmírný hurikán s největší pravděpodobností vznikl vlivem slunečního větru na elektrony v horní části atmosféry, což bylo ještě podpořeno obdobím nízké geomagnetické aktivity Země v té době.
Diagram pozorovaného vesmírného hurikánu
Lockwood se proto domnívá, že mohou být podobné bouře (s ohledem na výskyt plazmy a magnetických polí v souvislosti s planetami v celém známém vesmíru) rozšířeným fenoménem, o kterém vědci dosud pouze spekulovali.
Společné rysy s "našimi" hurikány
Co se týče povahy zkoumané bouře, označení hurikán či cyklón je zcela na místě. Rysy a projevy totiž byly shodné se známými atmosférickými útvary - vesmírný hurikán měl několik proti směru hodinových ručiček rotujících ramen, stejně jako téměř klidný střed.
polarni zare Zdroj: iStock
Zajímavé je rovněž spojení vesmírného hurikánu s fenoménem polární záře, která může být podle studie jeho vedlejším efektem. Nabité částice, které jsou vymrštěny do ionosféry, tvoří onu ikonickou zelenou záři, vědci nicméně stále nemají jasno v tom, jak ji ovlivňuje rychlost a intenzita onoho vesmírné hurikánu.
Na druhou stranu si jsou autoři studie zcela jistí, že podobné pozorování nebude poslední a očekávají další poznatky od kolegů z jiných kontinentů. Ostatně, i původní tým, vedený astrofyzikem Čching-Che Čangem, už má seznam desítek dalších podobných bouří, které jen čekají na bližší prozkoumání se zájmem lépe pochopit vesmír a jeho fungování.