Velký marsovský podvod aneb Nevěřte všemu o Rudé planetě
Mars velký jako Měsíc? Tak určitěééé!
Den jako každý jiný, pročítáte e-maily a najednou na vás vyskočí zpráva od někoho s vašich známých, který nadšeně popisuje, jak bude koncem srpna na obloze vidět obrovský Mars. Pokud tomu uvěříte, budete ohromně zklamaní, protože na obloze nic neuvidíte. Proč? Protože e-mail je naprosto nesmyslný.
V roce 2002 se poprvé objevil e-mail, který nadšeně popisoval, že se Rudá planeta přiblíží k Zemi natolik, že bude na obloze zabírat stejnou plochu jako Měsíc v úplňku. Byl dokonce doplněn obrázkovou prezentací. Podívaná by to byla docela dobrá, to asi ano. Má jen jeden háček. Nic takového není možné. Proč? Protože fyzika funguje docela spolehlivě, a ať už jí chcete, nebo nechcete věřit – planety se podle fyzikálních zákonů chovat budou.
Jeden ze slidů prezentace o obrovském Marsu. Autor dnes už neznámý.
Problém tohoto lživého e-mailu je v tom, že fakta v něm nejsou úplně nesprávná. Jen jsou přehnaná. Už na základní škole se žáci naučí, že planety kolem Slunce obíhají ne po kruhových, ale po eliptických drahách. Jednalo se o jeden z největších objevů renesanční astronomie. Zákon odvodil Johannes Kepler, čímž na tehdejší dobu formuloval nemyslitelné.
Elipsa rozhodně nezapadala do představ o harmonických kružnicích a hudbě sfér. Nicméně se nesmíme nechat unést, výstřednost (čili šišatost) oné elipsy rozhodně není natolik velká, aby se Mars přiblížil na takovou vzdálenost, že na obloze bude zabírat plochu Měsíce. A oběžná dráha planety se určitě nezmění ze dne na den, to by odporovalo všem fyzikálním zákonům. Dokonce nemusíme chodit pro znalosti daleko, stačí nám Newtonovy pohybové zákony, takže žádná magie.
Pravda jen částečná...
Na e-mailu z roku 2002 bylo něco pravdy. Poukazoval na obrovský Mars v nastávajícím roce 2003. V srpnu 2003 se Mars skutečně Zemi přiblížil, konkrétně na 55 758 000 km. To je nejblíž od 24. září roku 57 617 před naším letopočtem, kdy po Zemi pobíhali neandertálci. Pořád je to daleko, ale vezměme v úvahu moment, kdy jsou planety v opozici, tedy každá na opačné straně Slunce. Pak je vzdálenost zhruba 401 miliónů kilometrů.
Takže ano, Mars byl tehdy nebývale blízko, ale pořád dost daleko na to, aby jeho plošná výměra na obloze byla stejná jako ta měsíční. Mimochodem, místo na Zemi, odkud byl Mars skutečně nejblíž, vezmeme-li v úvahu průměr Země, bylo Tahiti. Pokud byste vzali fotografie Marsu pořízené té noci ve srovnání s nějakým jiným rokem, Mars skutečně bude zdánlivě jasnější. Tou dobou jeho relativní hvězdná velikost dosáhla -2.9 magnitudy (pro srovnání, Slunce má -26.7 magnitud a Měsíc v úplňku -12.7 magnitud; čím vyšší je číslo, tim méně jasný je objekt). Byl jasnější než Venuše, ale na Měsíc by neměl. Astronomická škála jasností je logaritmická a Měsíc je i při nejbližším přiblížení Marsu zhruba 9000krát jasnější.
Photoshop umí ledasco, třeba i dokreslit Mars na oblohu tak, jak jej nikdy nikdo nespatřil ani nespatří
Z nějakého důvodu se lidem e-mail o obrovském Marsu zalíbil, a tak přes prázdniny stále koluje mezi lidmi. Dokonce v mnoha jazykových mutacích. Něco pravdy na něm bylo pouze v roce 2003. Oběžné dráhy Země a Marsu nejsou sesynchronizované, a tak se stejný úkaz neopakuje každoročně. Kupříkladu letos koncem srpna byl Mars vidět pouze v podvečer a rozhodně nezářil nijak neobvykle.
Takhle to vypadalo v srpnu 2003, kdy byl Mars nejblíže zemi. Na fotografii se jeví jako krásně jasný bod, ale do velikosti Měsíce má opravdu daleko. Zdroj Wally Pacholka
Říkáte si, že je to škoda, že tenhle úkaz není skutečný? Vzpomínáte si na důvod, proč na Zemi máme příliv a odliv? Může za to gravitace Měsíce. Mars je zhruba devětkrát těžší než Měsíc. Dokážete si představit, jak by vypadal příliv a odliv v takovém případě? Přímořská města by byla doslova smyta z mapy. Gravitace Marsu by navíc narušila oběžnou dráhu Země, což by pro naši civilizaci byla smrtelná rána. Navíc by se probudila nebývalá seismická aktivita. Ještě pořád je vám líto, že Mars takhle neuvidíte?
Takže až vám někdo příště pošle takový e-mail, nešiřte jej dále, ale pošlete mu odkaz třeba na tento článek...
Jana Poledniková