V noci na pátek budou padat hvězdy. Běžte je sledovat s někým milým a něco si přejte
V noci na pátek se nejvíce vyplatí pozorovat Geminidy.
Padající hvězdy? Meteoritický roj Geminidy
Zejména v pátek 14. prosince mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se vyplatí pozorovat vysokou aktivitu meteorů v rámci roje Geminidy. Sledování totiž nebude rušit Měsíc, neboť zapadne ještě před půlnocí. V tiskové zprávě to uvedly Česká astronomická společnost a Astronomický ústav Akademie věd ČR. Čas maxima roje vychází na pátek ve 13:30 SEČ. V neděli 16. prosince pak kolem Země proletí kometa 64P Wirtanen ve vzdálenosti zhruba třicetinásobku distance mezi Zemí a Měsícem, jež činí 384.400 kilometrů.
Při meteorickém roji proud částic meziplanetárního prachu (meteoroidů) křižuje zemskou dráhu. Částice se při průletu atmosférou třou o molekuly vzduchu, postupně se vypařují a vytvářejí za sebou zářící stopu. Vzniklé záblesky se nazývají meteory, vžilo se pro ně také označení "padající hvězdy". V České republice lze pozorovat maximum roje Geminidy s četností až 90 meteorů v hodině.
3200 Phaethon
Ledoprachové částice, které svým hořením při průletu atmosférou vytvářejí stopu, pocházejí z tělesa 3200 Phaethon, což je drolící se planetka. Nejběžnějším mateřským tělesem rojů přitom obvykle bývá kometa.
Aktivita roje je patrná už od pátku 7. prosince, kdy Země začala procházet proudem meteoroidů. V průběhu dní postupně pozvolně stoupá. Poslední meteory lze zaznamenat ještě 17. prosince. K pozorování astronomové doporučují výběr místa co nejméně rušeného stromy či domy a co nejdále od světelného znečištění z měst. Vzhledem k možným inverzím je podle nich vhodné sledovat roj v horách. Meteory padají náhodně po celé obloze. Opravdu ideální podmínky pro sledování budou mít Geminidy podle astronomů až v prosinci 2020.
Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. První zprávy o roji pocházejí z roku 1862, tehdy byl však velmi slabý. Až ve 40. a 50. letech 20. století se počet meteorů zvýšil na zhruba 60 za hodinu a do současných hodnot stoupal až do roku 1990. "Podle některých modelů je tento nestálý roj právě v maximu a jeho frekvence se budou rok od roku snižovat. Do konce 21. století by pak měl roj skoro zmizet," uvádí zpráva.
Další aktivní roj bude následovat už na počátku příštího roku, v noci ze 3. na 4. ledna vyvrcholí Kvadrantidy. "Při jejich pozorování vůbec nebude rušit Měsíc a zejména v ranních hodinách 4. ledna by mohlo zazářit na 80 meteorů za hodinu," uvádí zpráva.
Jen dva dny po maximu roje Geminidy proletí kometa 64P Wirtanen 11,6 milionu kilometrů od Země. Bude to desátý nejbližší zdokumentovaný kometární průlet kolem Země za celou historii lidstva, píše se ve zprávě. Nebezpečí srážky se Zemí nehrozí, kometa by ale při svém největším přiblížení k planetě mohla být viditelná pouhýma očima. Podle optimistických předpokladů by dokonce mohla být jednou z nejjasnějších komet za posledních pět let.
ČTK