Na Marsu byla voda! Naznačuje to nový objev vozítka Opportunity
Zásadní objev: Na Marsu opravdu mohla být kdysi dávno voda.
Marsovské vozítko Opportunity přišlo nejspíš s novým zásadním objevem. Na povrchu "rudé planety" totiž objevilo skálu, která by podle vědců mohla obsahovat jílové minerály.
Jejich výskyt přitom naznačuje, že hornina byla někdy v minulosti vystavena dlouhodobějšímu působení vody, napsala britská zpravodajská stanice BBC. Robotické vozítko se na Marsu snaží najít přítomnost vody již devět let. Určité náznaky objevilo, nicméně nyní jde podle odborníků o mnohem jasnější důkazy.
"Když se podíváte na všechny objevy související s vodou, ve velké většině šlo o vodu s velmi nízkým pH, byla to tedy spíše kyselina," uvedl Steve Squyres, vědec z Cornellovy univerzity, který vede misi marsovských vozítek Spirit a Opportunity. "Jílové minerály mají tendenci vytvářet více neutrální pH. Jde o vodu, kterou můžete pít. Vodu, která je mnohem příznivější pro vznik života," dodal.
Jste chytřejší než průměrný Američan? Otestujte se!
Vzhledem k tomu, že rentgenový spektrometr vozítka dokáže rozpoznat jen jednotlivé prvky v hornině, ale nikoli její mineralogické složení, je objev těžké oficiálně a stoprocentně potvrdit. Jak vědci nicméně tvrdí, už samotná přítomnosti jílů dokazuje, že Mars byl před miliardami let mnohem teplejší a vlhčí planetou.
Vozítko svůj objev učinilo v oblasti nazvané Cape York, která leží na okraji 22 metrů dlouhého kráteru Endurance. Vedoucí mise nyní robota poslali po hřebenu kráteru do oblasti přezdívané Solander Point. Právě tam by se mohly údajně nacházet další skály obsahující jílové minerály.
Golfový vozík na Marsu
Opportunity, která má velikost golfového vozítka, a její dvojče Spirit na Marsu přistály v lednu 2004. Jejich mise byla plánována jako tříměsíční s cílem najít známky toho, zda na sousední planetě Země byla někdy v minulosti voda. Našly množství takových stop a pak pokračovaly v jízdě nad rámec stanovené životnosti.
První mezihvězdná raketa bude plachetnice
Stáří Opportunity se však již začalo na vozítku projevovat. Jeho "robotické ruce" ochabují a jeho solární panely ztrácejí účinnost. Vědci ho přesto chtějí nechat po Marsu jezdit tak dlouho, dokud to bude možné. "Na Marsu panuje velmi nepřátelské prostředí, ve kterém by vozítko mohlo každou chvíli naprosto zkolabovat. Proto každý další den jeho fungování považujeme za dar," poznamenal John Callas, projektový manažer mise Opportunity.
Vozítko Spirit přestalo s řídícím střediskem komunikovat v březnu 2010...
ČTK