Mlhovina, která vypadá jako kapustňák
Tento týden se astronomům podařilo vyfotografovat mlhovinu W50 mnohem lépe než kdykoliv předtím. A světe, div se – mlhovina vypadá jako kapustňák.
Na tuto náhodu upozornili vědci z NAtional Radio Astronomy Observatory. Přestože vesmírný útvar vypadá při použití určitých zobrazovacích metod mořského savce kapustňáka, ve skutenčosti jde o pozůstatek 20 000 let staré supernovy.
Obrovská mlhovina W50, které teď neřekne nikdo jinak než Kapustňák (ang. Manatee), je obrovská, přesto o ní vědí jen astronomové. Měří celých 700 světelných let a na obloze zabírá oblast velkou jako čtyři Měsice. Má nejen zajímavý tvar ale také historii.
Obrovský oblak vznikl poměrně nedávno; asi před 20 000 lety v souhvězdí Orla. Stalo se to, když explodovala supernova v centru této oblasti – pak do svého okolí vyvrhla obrovský oblak plynu. Zbytek hvězdy, zřejmě černá díra, se nyní krmí plynem z blízké hvězdy. Tímto způsobem kanibalizovaný plyn se shromažďuje v disku kolem černé díry.
Podívejte se, jak vypadají kapustňáci:
Celý tento systém je vysvětlený v úvodním videu – důležité však je především to, že do okolí uvolňuje nabité částice. A ty odlétávají do okolního vesmíru rychlostí blízkou rychlosti světla. Celý útvar se nazývá mikrokvasar.
Proč kapustňák?
Vesmírné objekty, které jsou dobře viditelné a aspoň trošku připomínají něco známého, dostávají zpravidla přezdívky. Především proto, že vesmírných objektů už je tolik a mají natolik složité názvy, že si je nepamatují už ani sami astronomové. Například první objevený mikrokvasar v sousední galaxii Andromeda dostal jméno MMU J004243.6+412519 – a uznejte sami, o něčem takovém se povídá jen těžko…
Jméno pro Kapustňáka vymyslela asistentka ředitele NRAO Heidi Winterová. Když uviděla novou fotografii vesmírného útvaru na monitoru svého šéfa, vyjekla prý: „Jé, to vypadá úplně jako kapustňák!“ Ctihodní astronomové se shodli, že toto pojmenování je tak trefné, že ho začali používat také. A pak, že sekretářka není ten nejdůležitější člověk ve firmě…