Před katastrofou raketoplánu Challenger přicházela varování. Klíčový inženýr souhlas ke startu nedal
Katastrofa na spadnutí 4 - havárie
Za chladného lednového dne roku 1986 explodoval pouhých 73 sekund po startu raketoplán Challenger vysoko nad Kennedyho vesmírným střediskem na Mysu Canaveral. Kvůli nízké teplotě selhalo pryžové těsnění, takzvaný „O“ kroužek, a došlo k prohoření spoje mezi pomocnou raketou a obří palivovou nádrží, která se vznítila.
Živý přenos sledovaly miliony lidí a Američané nevěřili svým očím, když oblohu protnul hrozivý sloupec bílého dýmu a sedm astronautů včetně středoškolské učitelky se bezmocně řítilo z výšky 20 km směrem k hladině oceánu. Podle použitých kyslíkových přístrojů a přepínačů přepnutých do polohy pro manuální řízení byla posádka naživu ještě nejméně dvě minuty od výbuchu, dokud se jejich kabina padající rychlostí 330 km/h neroztříštila o vodní hladinu.
Challenger - posádka Zdroj: NASA
Faktor nízké teploty
K tragické nehodě z 28. ledna 1986 ale vůbec nemuselo dojít. Podle dokumentu Katastrofa na spadnutí, který běží každou středu večer na Prima ZOOM, si inženýři zkoumající raketoplán a pomocné rakety po návratu z vesmíru už několik měsíců před katastrofou všimli narušení u některých „O“ kroužků a zlověstných černých sazí kolem nich svědčících o průniku plynů skrze spoj. Během posledního roku existence raketoplánu došlo k průniku dokonce u pěti ze sedmi letů.
Testy prokázaly, že na vině jsou fyzikální vlastnosti pryžových těsnicích kroužků, které se při nízkých teplotách deformovaly. Technici dokonce nedoporučovali starty při teplotě nižší než 11,6 °C. „Inženýři prohlásili, že si zahráváme s ohněm. Přebíháme dálnici v dopravní špičce se zavázanýma očima a můžeme přijít o některou z posádek,“ potvrdil bývalý zaměstnanec NASA David Baker. Technici navrhli úpravu pomocných raket tak, aby byly lehčí a riziko selhání „O“ kroužku nižší. Odpověď NASA ale byla negativní.
Challenger - mlha Zdroj: NASA
Nebezpečí skupinového myšlení
Neschopnost zabránit startu Challengeru se stala případovou studií pro nebezpečí skupinového myšlení, podceňování rizika, upřednostňování snižování nákladů a dodržování termínů před bezpečností.
„Lidé by měli umět dobře zvážit svoje rozhodnutí – a někdy je opravdu těžké se rozhodnout. Nikdo si nemůže být jistý, že učinil dobré rozhodnutí, dokud nevyzkouší všechny nástroje, které má k dispozici. Nejlepším dostupným nástrojem je inteligence lidí, s nimiž spolupracuje. A pokud nevytvoří prostředí, v němž se tito lidé cítí dobře a nebojí se vyslovit své námitky a obavy, připraví se o ty nejcennější údaje, které mu mohou pomoci,“ shrnul poučení z katastrofy raketoplánu Challenger Allan McDonald, který zastupoval firmu Morton Thiokol dodávající NASA pomocné rakety.
Start raketoplánu Challenger Zdroj: profimedia.cz
Sám se v kritický den účastnil odpočítávání v řídícím středisku, odmítl ale podepsat souhlas se startem. „Jen jsem si myslel, že podstupujeme rizika, která bychom podstupovat neměli,“ komentoval své tehdejší rozhodnutí McDonald v rozhovoru pro National Public Radio.
ZDROJ: National Public Radio