Čínská medicína není žádné lékařství, tvrdí její odpůrci
Má smysl v Evropě provozovat čínskou medicínu? Názory se různí...
Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové bylo před dvěma týdny otevřené Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny. Postupně by v nemocnici měla vzniknout klinická pracoviště a poté klinika zabývající se tradiční čínskou medicínou. Při slavnostním otevření to řekl ředitel nemocnice Roman Prymula.
Výzkumné centrum sídlí v několika místnostech v areálu nemocnice, odborníci v něm mají zkoumat vliv čínské medicíny na onkologické pacienty či nemocné roztroušenou sklerózou. Podle Prymuly by se v budoucnu klinika za zhruba čtvrt miliardy korun měla věnovat nejen léčbě pacientů, ale i dalšímu výzkumu či pedagogickým aktivitám. "V budoucnu by měla být klinika vzdělávacím centrem tradiční čínské medicíny pro střední a východní Evropu," řekl Prymula.
Lékaři ve výzkumném centrum budou léčit první část pacientů klasickou metodou a zbytek tradiční čínskou medicínou. Následovat bude porovnání výsledků léčby. "Tímhle způsobem chceme začít, ale předpokládáme, že na přelomu srpna a září otevřeme ambulance pro zájemce o léčbu tradiční čínskou medicínou," řekl Prymula. Pacienti by si v ambulanci léčbu platili sami. Nemocnice však jedná s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ohledně možností úhrady léčby bolesti u hospitalizovaných pacientů.
Všechno platí Čína...
Nová klinika zaměřená na tradiční čínskou medicínu by podle Prymuly mohla začít fungovat do tří let, financování stavby zajistí čínská strana.
Čínská vicepremiérka Liou Jen-tung v Hradci Králové řekla, že jde o pilotní projekt a první centrum tradiční čínské medicíny ve střední a východní Evropě. Podle ní přispěje k zlepšení zdravotního stavu českých občanů, za důležité považuje nadále podporovat česko-čínskou spolupráci ve zdravotnictví.
Léčba, která neléčí?
Proti záměru na vybudování kliniky zabývající se čínskou medicínou vystoupili někteří lékaři, například prezident České lékařské komory Milan Kubek v lednu v České televizi uvedl, že komora doporučuje všem pacientům medicínu založenou na důkazech. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) však výhrady odmítá. "Nikdo nechce nahrazovat klasickou medicínu tradiční čínskou medicínou, je to opravdu doplněk. Vnímal bych to podobně jako lázeňskou či rehabilitační péči. Prostě metoda, která umí účinně pomoci od nepříjemných příznaků, jako je bolest či například svalové křeče," řekl Němeček.
Podle Němečka je nutné, aby léčba tradiční čínskou medicínou v hradecké nemocnici začala nejdříve fungovat, případné legislativní problémy se budou řešit postupně. "Na základě konkrétních věcí budeme případně navrhovat příslušné změny, ale chce to nějaký čas," řekl Němeček.
Tradiční čínská medicína využívá při léčbě různé postupy, například akupunkturu, bylinky, baňkování či úpravu životosprávy. Královéhradecká fakultní nemocnice nabízí na 22 klinikách celkem 1400 lůžek, ročně hospitalizuje přes 40 000 pacientů, zaměstnává 4900 lidí, z toho 800 lékařů.
ČTK