Video: Lékaři díky rozšířené realitě „vidí“ pod kůži i bez skalpelu
Nová technologie umožňuje „vidět“ anatomii pacienta přímo na těle. Rozšířená realita sklízí další body.
Rozšířená realita
Novou technologii vyvinula dvojice absolventů z University of Alberta v Kanadě. Systém zvaný ProjectDR pracuje s lékařskými snímky, jako je výpočetní tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI), které následně zobrazí přímo na tělo pacienta. Snímky se dokonce pohybují v reálném čase jako pacient. Převratná lékařská pomůcka spoléhá na systém sledování pohybu, který využívá infračervené kamery a klíčové body. Jednoduše řečeno, projektor sleduje každý pacientův pohyb a podle toho jednotlivé části zobrazuje.
Skloubením několika technologií pak dokáže výstupní obrazy přesně promítnout na tělo pacienta. ProjectDR je dokonce schopen zobrazovat segmentové obrázky. Lékař si tak může kupříkladu prohlížet pouze srdce, plíce nebo kapiláry. „Je to jako kdybyste měli baterku nebo něco podobného, a vy jste mohli vybrat část těla a ukázat, co je uvnitř,“ vysvětlil strůjce technologie Ian Watts.
Video nového lékařského zobrazování
Široké uplatnění
Právě Ian Watts napsal vlastní software, který umožňuje, aby snímky zůstaly dokonale vyrovnané. To v praxi znamená, že vnější obraz odpovídá přesně tomu, co se děje uvnitř – pod kůží pacienta. Jak sám vývojář říká, sestavit program umožňující sledovat a kalibrovat obraz v reálném čase bylo obrovskou výzvou. Watts ale neusnul na vavřínech a v současné době pracuje na vylepšení automatické kalibrace a přidání nových součástí, jako jsou snímače hloubky.
Poskytnutí zcela nové perspektivy na vnitřní anatomii pacienta by mohlo do lékařské praxe přinést nové možnosti uplatnění. Podle Wattse lze technologii aplikovat v chiropraktické péči, fyzikální terapii a diagnostice. „Dokonce i lékaři mohou mít někdy potíže říci, co se děje pod kůží, protože je každý uvnitř jiný,“ doplnil odborník. Zejména poukázal na skutečnost, že k lékařům chodí dost pacientů, kteří byli již operováni. Jejich útroby se tedy od těch neoperovaných liší. U některých méně, u jiných více. Jako ideální využití nové technologie považuje laparoskopickou chirurgii, v jejímž případě se operace provádí malým řezem pomocí kamery a tenkých nástrojů. Během operace by měli operatéři představu, kde jsou špičky nástrojů ve vztahu k různým vnitřním strukturám.
Chirurgické simulace
V současné době vědci plánují ProjectDR nasadit v chirurgické simulační laboratoři, kde mohou svůj vynález reálně otestovat a prověřit. Jedině tak zjistí, jaká skrytá úskalí jejich dílo přináší. Mimo jiné se věnují pilotním studiím zaměřeným na testování použitelnosti systému pro výuku chiropraktických a fyzikálních procedur. Jakmile budou tyto studie dokončeny, vědeckým tým očekává rychlé nasazení systému v reálných chirurgických zákrocích.
Text: Petr Smejkal