3. září 2017 15:55

Vědci odhalili klíčové enzymy tvořící psilocybin v lysohlávkách. Co to znamená?

Objeví se nová syntetická droga z houbiček?

Jak svět poznal psilocybin

Psychoaktivní látky byly předmětem zkoumání nejen šamanů, léčitelů či dobrodruhů vydávajících se na výpravy do podvědomí na vlastní pěst, ale i lékařů, vědců a tajných služeb. Nejstarší dochované záznamy odkazují používání psilocybinu do říše mesoamerických Aztéků, kde byly používány při náboženských obřadech. Není náhoda, že chemik Albert Hofmann roce v 1958 izoloval psilocybin právě z mexického druhu lysohlávky Psilocybe mexicana.

Po chloroformové a acetonové extrakci balastů přechází účinná látka do methylalkoholu. Po odpaření methylalkoholu byl získán hnědý prášek, který byl 20krát účinnější než sušené houby. K dalšímu dělení bylo použito papírové chromatografie. Při dělení v butanolu nasyceném vodou se utvořily čtyři zóny, z nichž pouze jedna reagovala pozitivně. Místo chromatografického papíru byl při další práci používán sloupec celulosy, kde bylo možno získat větší množství účinné látky,“ udává podrobnosti server eurochem.cz

Dveře otevřené do tajů houby

Výzkumníci na univerzitě Friedricha Schillera Jena v Německu sekvenovali genomy dvou druhů psychedelických hub a použili informace k identifikaci čtyř klíčových enzymů zapojených do procesu tvorby psilocybinu. Podařilo se jim tak získat znalosti otevírající dveře k léčbě depresí. Ukázalo se totiž, že právě obsahové látky z lysohlávek jsou pro léčbu depresí extrémně úspěšné. A nejen depresí, ale i dalších psychických chorob, a dokonce alkoholismu. Studie publikovaná v časopise Angewandte Chemie popisuje způsob syntézy psylocybinu. V praxi to znamená, že se tato léčivá látka (a přiznejme, že i drogově „zneužívaný“ halucinogen) se dostává z lesa do laboratoří a znovu se startuje hledání způsobu, jak jej dostat do léků. Nejnovější výzkumy zahrnující laboratorní získávání psilocybinu posilují naději, že svět dostane další léčivo zrozené z původně přírodních zdrojů. Zároveň tomu nahrává současná situace, kdy zvolňuje se křížová výprava proti těmto typům drog.

Drogy, deprese a současný uspěchaný svět

Časopis Lancet Psychiatry publikoval studii týmu britského neuropsychofarmakologa Robina Carhart-Harrise z Královské univerzity v Londýně, která znovu potvrdila známou věc: psilocybin skutečně funguje v boji s depresí. Jenže nikdo nečekal výsledky hraničící se zázrakem. Studie byla založena na pokusu s 12 lidmi, kteří dlouhodobě trpěli závažnou depresí, na kterou nezabírala známá léčba. Po aplikaci psilocybinu se stalo něco, co by nikdo nečekal.

Týden po aplikaci látky z lysohlávek se u všech neléčitelných pacientů dostavilo pronikavé zlepšení jejich duševního stavu. A za tři měsíce bylo 5 ze 12 účastníků experimentů zcela bez příznaků deprese, což je zhruba dvojnásobná úspěšnost než při používání užívání selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), kde se zlepšení projeví v průměru u 20 procent pacientů.

Není vyloučeno, že tento objev vyvolá odbornou diskuzi ve vědecké komunitě i bouři ve sklenici vody v bulvárním tisku. Bezesporu nám příroda na jedné straně a vědci na straně druhé dávají do rukou možnou mocnou zbraň s nemocí, která má v současné moderní společnosti čím dál větší pole působnosti.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom