2. srpna 2017 06:00

Robot zachytil v japonské Fukušimě zřejmě roztavené palivo. Mají se Japonci bát?

Robot o velikosti bochníku chleba zachytil velké množství útvarů připomínajících lávu – zjevně se jedná o roztavené palivo, které z jádra třetího reaktoru v jaderné elektrárně Fukušima vyteklo do tlakové nádoby reaktoru.

Podvodní robot nasazený ve třetím reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima ve čtvrtek na snímcích zachytil útvary podobné lávě. Podle odborníků by to mohlo být jaderné palivo, které se před šesti lety roztavilo, napsala dnes agentura AP.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami vyřadily 11. března 2011 ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice.

Robot přezdívaný malý měsíčník (severoamerický okoun) má velikost bochníku chleba a vybaven je světly a manévrovací ocasní vrtulkou. Data sbírá pomocí dvou kamer a dozimetru. Je společným dílem společnosti Toshiba a státního Mezinárodního výzkumného ústavu pro vyřazení jaderných zařízení z provozu. Na dálku jej ovládá skupina čtyř operátorů.

Podle provozovatele elektrárny Tokyo Electric Power (TEPCO) zachytil robot velké množství útvarů připomínajících lávu – zjevně se jedná o roztavené palivo, které z jádra třetího reaktoru vyteklo do tlakové nádoby reaktoru. Odborníci mají za to, že spadlo na dno nádoby a nyní je pokryto až šesti metry radioaktivní vody.

"Zachycená hmota zjevně spadla odněkud z výšky. Myslíme si, že se s velkou pravděpodobností jedná o roztavené palivo, možná je s něčím smísené," uvedl mluvčí společnosti TEPCO. Robotu se povedlo nashromáždit mnoho užitečných informací, které odborníkům pomohou stanovit proces, jak roztavené palivo odstranit, řekl mluvčí. Tento proces by měl začít v roce 2020 poté, co v Tokiu začnou letní olympijské hry.

"Je to velký krok vpřed," zdůraznil mluvčí. Lokalizace roztaveného paliva v každém ze tří zničených reaktorů hraje zásadní roli v odstranění trosek a v konečném odstavení elektrárny.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský