Srážka dvou ruských kolosů. Podívejte se, jak atomový ledoborec najel do nákladní lodi
Přiblížení dvou obřích lodí v ledovém poli je mimořádně nebezpečný manévr. Své o tom ví posádka jednoho z největších atomových ledoborců světa.
Ledoborec 50 let vítězství je schopen při rychlosti 22 km/h plynule razit cestu až 2,5 metru silným ledem. Jeho primárním úkolem je udržovat splavnou severní cestu podél Sibiře a pomáhat nákladním lodím, které se ocitnou v sevření ledu. Ne vždy se ale taková operace obejde bez následků.
🧵Russia: Russian Arktika-class nuclear-powered icebreaker '50 Years of Victory' collided with a Russian cargo ship in the Kara Sea in the Arctic, resulting in extensive damage to both. pic.twitter.com/R0M14XrMAk
— Igor Sushko (@igorsushko) January 29, 2025
Přečtěte si také: Putin přišel na to, jak obejít sankce. Za ropu inkasuje desítky miliard dolarů, jeho podvod byl natočen
Zachraňovanou lodí byl Jamal Krečet. Při srážce, k níž došlo v lednu 2025, nebyl nikdo zraněn, ledoborec ale utrpěl poškození svého dvojitého pláště. Lodě uvězněné v ledu ledoborec zachytává do prohlubně na zádi, takže je může vléct proraženou cestou v ledu. Jednu takovou operaci, jíž se kromě 50 let vítězství zúčastnila i sesterská loď Jamal, zachycuje následující video:
Výletní ledoborec
Pokud vás překvapuje velikost nástavby ledoborce, tušíte správně, že slouží zároveň i jako expediční a výletní loď. Kromě 140 členů posádky je 50 let vítězství schopen pojmout i 128 cestujících, kterým se během plaveb k Severnímu pólu nabízí veškeré pohodlí. K dispozici mají restauraci, bar, saunu, posilovnu i bazén s ohřívanou mořskou vodou.
Mohlo by vás také zajímat: Dva ruské ropné tankery se rozlomily v Kerčském průlivu. Z místa hlásí mrtvého a únik látek
Ledoborec 50 let vítězství (jméno odkazuje na 50. výročí konce Velké vlastenecké války) je jednotkou třídy Arktika. Jeho kýl byl položen už v roce 1989, po rozpadu Sovětského svazu ale práce ustaly. K obnovení stavby došlo v roce 2003 a na vodu byl ledoborec spuštěn v roce 2007. Loď dlouhou 160 metrů o výtlaku 23 000 tun pohánějí dva jaderné reaktory OK-900A o výkonu 2 x 171 MW. Díky tomu nemusí loď sedm a půl měsíce do přístavu.
Zdroj: GCaptain, Lloyd's List
Video, které jste mohli minout: Výletní ledoborec prorazí až 15 metrů silný led. Používá k tomu unikátní výbavu