Čína vypustila první satelit na 6G. Nová síť má být stokrát rychlejší než současné 4G
Drtivá většina z nás ještě nemá přístup ani k 5G síti, ale Čína už pokukuje po vyšším stupni komunikace. Vypustila na oběžnou dráhu satelit, který má jako první na světě pracovat na další generaci sítí 6G.
Předpokládá se, že satelit bude testovat nové spektrum elektromagnetického záření, jež by mohlo zajistit přenosovou rychlost 6G. Satelit vážící 70 kg vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Dlouhý pochod-6 vypuštěná z kosmodromu Tchaj-jüan v severočínské provincii Šan-si.
100krát vyšší rychlost přenosu než dnes
Vláda v Pekingu oznámila zahájení vývoje 6G sítě krátce poté, co spustila komerční využívání v současnosti nejpokročilejší sítě 5G. Budoucí síť má dosud daleko k realitě, odborníci se nicméně domnívají, že by mohla nabídnout přenosovou rychlost stokrát vyšší, než běžné 4G sítě. S jejím zavedením se počítá nejdříve v roce 2030.
Satelit Star Era-12 sestrojený ve spolupráci čínské technické univerzity UESTC a soukromé čínské společnosti ADASpace startoval spolu s dalšími 12 družicemi a má jako první na světě testovat zařízení využívající teraherzové pásmo (THz). To by mělo ve spojení s umělou inteligencí (AI) nabídnout extrémně vysokou rychlost i kapacitu přenosu a snížit odezvu z milisekund na mikrosekundy.
Dosud nejvyspělejší síť 5G byla poprvé komerčně nasazena v roce 2019 v Korejské republice a teď se zavádí v mnoha oblastech světa. 5G pracuje v gigahertzovém pásmu (3–300 gHz).