Sovětský lovec ponorek dokáže odvrátit jaderné nebezpečí. Jak hluboko dohlédne a co všechno umí?
Ruská vojenská technika II 1 - vrtulník Ka-27
Ponorkám se říká tiší zabijáci, jenže i ony mohou být efektivně zničeny. Stačí mít správnou výbavu.
Zatímco ponorky se schovávají v hlubinách, jejich lovci se vznášejí ve vzduchu. A jsou extrémně důležití, protože nepřátelské ponorky se mohou přiblížit k důležitým pobřežním městům a přístavům, které by dokázaly zničit jedinou jadernou střelou nesenou na palubě. Sovětský vrtulník Kamov Ka-27 dokáže díky shozům akustických bójí a dekódování signálů odhalit ponorky až do hloubky 500 metrů.
Kód Helix
Vrtulník Ka-27, v kódu NATO označovaný jako Helix, dokáže plnit celou řadu úkolů. Od výsadkového vrtulníku přes ochranu lodních konvojů až po skvělého vyhledávače ponorek. Ka-27 není žádný drobeček, maximální vzletová hmotnost je 11,5 tuny a délka otáčejících se souosých rotorů je 15,9 m. Cestovní rychlost je 250 km v hodině, ale lze ji zvýšit až na 290 km/hod. Při startu Ka-27 zaujmou na první pohled dvě proti sobě se pohybující vrtule, jež jakoby vzájemně rušily svůj účinek, opak je však pravdou. V závislosti na vybavení má maximální dolet 800–900 km a jako první ho v roce 1979 dostala Černomořská flotila následovaná Severní a Baltskou. Dnes je vrtulníkovou páteří ruského loďstva.
Vybavení pro protiponorkový boj
Základem verze pro protiponorkový boj je pátrací a útočný modul zvaný Osminog, jehož součástí je radiolokátor, radiohydroakustická stanice a 36 akustických bójí typu RGB-NM. Zároveň lze použít i ponorný sonar typu VGS-3 Ros-V. „Vrtulník typu KA-27 dokáže vyhledávat a zneškodňovat ponorková plavidla protivníka pohybující se v hloubce až do 500 m rychlostí až do 75 km/h při stavu moře 5 (vlny do výšky 3,5 m) za denních i nočních podmínek. Vzdálenost, ve které může působit od mateřského plavidla, přitom činí 200 km,“ píše Velká encyklopedie ruského a čínského letectví. Slouží nejen v ruských, ale i indických, vietnamských či ukrajinských ozbrojených silách.
Ka-27 vrtulník Zdroj: Getty Images
Ideální situací je přitom let ve dvojicích. Zatímco první stroj rozmisťuje ve vytipované oblasti akustické bóje, jež dokážou monitorovat moře až o ploše 2 000 m2, druhý stroj nese zbraně protiponorkového boje, jež mají za úkol nalezeného protivníka zneškodnit.
Dokumentární seriál Ruská vojenská technika sledujte každý čtvrtek večer na Prima ZOOM.