Nejrychlejší robot světa: Předběhli byste ho?
Když se řekne robot, stále nám na mysli vytane pomalé neohrabané stvoření s trhanými a strojovými pohyby. Málokdo si dovede představit robota s nohama, který by dokázal člověka přesprintovat.
Ale jeden takový už existuje, jmenuje se OutRunner, a dokonce si jej může koupit kdokoliv, kdo má zájem zaběhat si po boku podivného malého mnohanohého zařízení.
OutRunner prý vznikal pouze několik měsíců, do toho jsou započítány i testy prototypů, a na svědomí jej mají nadšenci z firmy Robotics Unlimited z Pensacoly na Floridě. Proč vůbec běhací robot vznikl? Tvůrci prý chtěli vytvořit robota na každodenní použití a zábavu, který by lidem dělal společníka při běhání. Roboti tedy nemusejí být jen užiteční pomocníci v průmyslu nebo roztomilí pokojoví žvatlalové či hračky.
OutRunner je dálkově ovládaná dvoukilová rychlonožka inspirovaná pohybem zvířat a biomechanickými procesy. I když na to na první pohled nevypadá, zvládá běhat po různých terénech, vedle asfaltu mu nedělají problémy ani polní cesty či louky. Ovládání robota je snadné, řídíte ho díky aplikaci v telefonu a dokonce můžete vidět, kam váš rychlík utekl, protože má zabudovanou kameru. Obraz i veškeré informace jsou přenášeny do telefonu přes wifi. I když OutRunner vypadá poněkud neohrabaně, díky senzorům a automatice udrží bez problémů balanc i při maximální rychlosti na nerovnostech a vy jej můžete za běhu řídit.
outrunner-2
K dostání jsou dvě verze OutRunneru. Core se nazývá lehčí a méně výkonná, sprinter si pak říká OutRunner Performance. Core má „jen“ šest nohou a váží 1,5 kg, vydrží běhat hodinu a vyvine maximálně 16 km/h. Zatímco lehčí verze vám tedy neuteče, výkonnější může prchat až 32 km/h, což už je opravdu něco jiného (jen pro srovnání, nejrychlejším sprinterům na světě naměřili něco přes 40 km/h).
Performance váží 2,3 kg a může mít šest, osm, deset i dvanáct nohou, takže se má o co opřít. Samozřejmě že má výkonnější baterii a lepší vybavení včetně HD kamery se streamováním, další kameru si můžete upevnit na standardní fotografický závit. Dokonce si u výrobce můžete objednat vlastní design vašeho robota, pokud byste měli speciální požadavky i na vybavení, není problém vám je splnit.
Robotics Unlimited teď hledá investory, kteří by jí pomohli rozjet výrobu a prodej. A má docela velkou naději, že partnery najde, protože nesdružuje žádné zelenáče. Konstruktéři OutRunnera a zakladatelé firmy se totiž rekrutují z floridského Institute for Human and Machine Cognition, kde se vývojem pohyblivých robotů a robokinetikou zabývají dlouhá léta. Dokonce tenhle tým nadšenců plánuje uspořádat v roce 2015 mezinárodní světové závody běhajících robotů, a to hned v několika disciplínách, jako jsou sprint, slalom a vytrvalostní běh.
DP