Končí špionáž pomocí dronů? Pentagon má úspornější náhradu
Špionáž pomocí létajících dronů je dnes naprostým standardem. Americká armáda ale začíná používat i úspornější alternativu, která drony může efektivně nahradit.
Stratosférické balóny se u nás využívají v rámci meteorologických pozorování, americká armáda je ale mnohem vychytralejší a nasazuje je i coby součást zbraňových systémů. Slouží totiž jako alternativa dronů či „neviditelných“ letounů se stealth technologií jako pozorovatel cílů či pohybů na bojišti. Balony totiž dokážou sledovat situaci bez pohybu a bez paliva, což je vlastnost, která letounům i dronům chybí.
Výhoda balonů
Upoutané balony sloužily coby pozorovatelny už v 1. světové válce. Tehdy v nich umístění vojáci naváděli dělostřelecké palby a zároveň vyhodnocovali úspěšnost. Současné stratosférické balony dokážou vystoupat do výšky 18–24 kilometrů, což je vysoko nad letovou hladinou běžných dopravních letů, které se pohybují kolem 10 km. „I s něčím, jako je Global Hawk (hlavní americký strategický průzkumný dron), dostanete nad zájmovou oblastí jen asi dvacet hodin a méně než to, pokud musí urazit značnou vzdálenost, aby se tam dostal,“ říká Justin Bronk, analytik britského obranného thinktanku RUSI.
Dron 1 Zdroj: iStock
Není pochyb o tom, že schopnost sledovat oblast několik dní v kuse s nízkonákladovou platformou by znamenala obrovské zvýšení schopnosti armády shromažďovat zpravodajské informace. V praxi to totiž americkým silám umožňuje sledovat zájmový prostor, jakým je třeba Afghánistán. Rozhodně totiž neplatí, že by americké ozbrojené síly neměly po stažení svých jednotek o oblast zájem.
Laserové měření větru je klíč
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA, česky Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty) je vládní americkou agenturou mající na starosti výzkum a vývoj nejmodernějších technologií použitelných ve válečných konfliktech. Aktuálně se radikálním způsobem podařilo vylepšit algoritmy předpovídající pohyby větrů v atmosféře a díky tomu lze lépe naplánovat lety balonů. DARPA dokonce vyvinula laserový senzor pro přímé měření větru. „Ukázali jsme, že dokážeme manévrovat se stratosférickým plavidlem lehčím než vzduch napříč kontinentem,“ říká Alexander Walan pracující v DARPA jako programový manažer.
Stratosferické balony předávají informace díky bezdrátovému přenosu dat Zdroj: iStock
Zdá se, že díky moderním technologiím, které podstatně vylepšují vlastnosti stratosférických balonů, dochází k „válečné renesanci“ této technologie, která se poprvé vznesla do vzduchu 4. června 1783, kdy bratři Montgolfierové předvedli na francouzském dvoře Ludvíku XVI. vzlet svého balonu, který měl jako pasažéry ovce. Inu, časy se mění a vývoj technologie zastavit nelze.