Američané chtějí sestřelovat roje dronů mikrovlnnými děly. Nebezpečí ale hrozí i lidem
Dva dodavatelé americké armády již pracují na prototypu, který by měl usnadnit boj s dronovými hrozbami. Naráží se ale na problém ohrožení vojáků.
Jednou z narůstajících hrozeb pro americké jednotky nasazené v bojových operacích je potenciální útok dronů. Ne jednoho či dvou, ale celého roje, který je schopen zahltit lidské obránce a zaútočit podvěšenými brokovnicemi, kulomety nebo lasery.
Od útoku dronu ISIS v roce 2016, během kterého byli zabiti dva kurdští bojovníci a k újmě na zdraví přišlo několik francouzských vojáků, se přitom mnohé změnilo a Američany nasazené protidronové zbraně DroneDefender přestaly stačit. Došlo proto k aktivaci nových plánů a dva přední dodavatelé výzbroje pro americkou armádu, General Dynamics a Epirus, se pustili do vývoje mikrovlnného děla.
Společný vývoj
Obě společnosti spolupracují na vývoji nového zbraňového systému protivzdušné obrany krátkého dosahu, který by mohla armáda přijmout jako plošnou ochranu proti dronům. Nový systém zahrnuje vybavení kolového obrněného vozidla pěchoty Stryker vysoce výkonným mikrovlnným systémem Leonidas. Ten dokáže vystřelovat pulzy elektromagnetické energie podobné brokovnici, které zkratují elektroniku každého dronu v trajektorii onoho paprsku. Leonidas má potenciál zlikvidovat několik dronů jediným výstřelem. A to nejen vzdušné, které by jednoduše spadly z oblohy, ale také pozemní, které by se zastavily na místě.
Do nových závodů ve zbrojení, v nichž se obě strany – dronová i protidronová – předhánějí v efektivnějším postupu, se pustilo také americké letectvo. Ve svých výzkumných střediscích pracuje na vývoji dvou mikrovlnných zbraní THOR a PHASER, které mají chránit letecké základny. První testy už proběhly, dokonce během probíhajících operací. Zatím však není známo, zda byly zbraně skutečně použity přímo v boji nebo zda šlo o pouhé testy. Pentagon totiž naráží na problém, co by vysoce výkonné mikrovlnné zbraně udělaly s živým organismem.
Silné výboje mohou být nebezpečné
Silné výboje konkrétního druhu elektromagnetického záření mohou člověka bolestivě ochromit, a dokonce i zabít. Ostatně už v roce 2012 uvedla americká armáda do provozu systém aktivního popření lidského davu založený na mikrovlnném záření, který má zahnat výtržníky způsobenou bolestí.
Active Denial System (ADS) byl testován na skupině i jednotlivcích, a byť není jeho použití prokazatelné, vliv na člověka mít může a americká armáda na něj spoléhá. Důvodem dalších testů vlivů na člověka tak není snaha ochránit nepřítele, ale vlastní vojáky a posádky vojenské techniky, která může být zbraněmi zasažena.