Kladivo na nepřátele demokracie: USS America je ve službě!
Námořnictvo Spojených států se pyšní celou řadou obrovských letadlových lodí. V současnosti jich má ve stavu deset, jenže vedle nich slouží i další méně známé lodě s letovými palubami.
Bojové letouny i vrtulníky a konvertoplány amerického námořnictva nejsou odkázány jen na gigantické letadlové lodě. To totiž disponuje i velkými výsadkovými loděmi, které taktéž mají průběžné letové paluby. Nicméně i když to nejsou žádní drobečkové, nedosahují rozměrů klasických letadlových lodí a postrádají i startovací katapulty či můstky. Proto jsou primárně určeny pro vrtulníky, konvertoplány a letouny s kolmým startem a přistáním.
USS America jako plovoucí ostrov pro mariňáky
Nejnovějším přírůstkem mezi výsadkovými loděmi US Navy je USS America, první jednotka stejnojmenné třídy. Do stavu námořnictva byla přijata na konci minulého roku a v následujících měsících podnikla první testovací plavbu kolem Jižní Ameriky. Do skutečné akce se bude moci dostat až za dva roky, kdy ukončí zkušební fázi své kariéry u námořnictva. Především ji však čeká příprava na zavedení nových bojových letounů F-35B s kolmým startem a přistáním do služby.
Historie výsadkové lodě USS America (nese označení LHA-6) se začala psát v roce 2007, kdy námořnictvo zadalo společnosti Northrop Grumman její stavbu za zhruba 2,4 miliardy dolarů. Kýl byl položen v červenci 2009 a loď byla dokončena v polovině minulého roku. Jejím domovským přístavem se stalo kalifornské San Diego a do vínku dostala moto „Bello vel pace paratus“ (tedy v překladu Připravena na válku i mír).
Posádku plavidla o délce 257 m, šířce 32 m a výtlaku 45 tisíc tun tvoří na 1200 námořníků, vedle toho se do něj při bojových operací vměstná více než 1800 mariňáků spolu s odpovídající technikou. Jen pro srovnání, USS America je jen o 50 m kratší než jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov a svou velikostí se vyrovná jediné francouzské letadlové lodi Charles de Gaule. Třída America vznikla na základě výsadkové lodě USS Makin Island patřící do třídy Wasp. Osm lodí třídy Wasp přišlo do služby během 90. let a předchozího desetiletí a právě USS Makin Island byla tou poslední. Třída America tak představuje další vývojový stupeň navazující přímo na třídu Wasp.
Bojové letouny nebo podpalubní nemocnice
USS America se od předchozích lodí třídy Wasp liší především absencí výsadkového doku v trupu. Námořnictvo jeho vypuštěním chtělo získat větší prostory pro umístění konvertoplánů MV-22 Osprey i bojových letounů F-35B. Ty jsou totiž rozměrnější než klasické vrtulníky a bojové letouny AV-8 Harrier II. USS America pojme i mnohem větší zásoby pohonných hmot. Ovšem nevýhodou je, že výsadkové operace se můžou provádět pouze pomocí vrtulníků a konvertoplánů, zatímco plavidla třídy Wasp můžou vedle nich do akce vysílat i výsadkové čluny či vznášedla. Podpalubní prostory lodě USS America jsou multifunkční a můžou být velmi rychle přizpůsobeny charakteru nasazení. Letecké hangáry se tak můžou proměnit v nemocniční sály, evakuační prostory, zásobovací sklady, můžou v nich být umístěny nádrže na palivo nebo třeba obrovské velitelské a kontrolní centrum s veškerým elektronickým a komunikačním vybavením.
USS America je uzpůsobena pro nasazení nejrůznější letecké techniky. V blízké budoucnosti to bude standardně 12 konvertoplánů MV-22 Osprey a 12 multifunkčních bojových letounů F-35B. Ovšem podle potřeby můžou být nasazeny například těžké vrtulníky CH-53, střední víceúčelové stroje UH-1Y či různé verze MH-60 Sea Hawk, stejně jako bojové letouny AV-8 Harrier II. Na rozdíl od velkých letadlových lodí nedisponují lodě třídy America jaderným pohonem, nýbrž hybridním využívajícím plynové turbíny a elektromotory. Díky nim dokáže vyvinout rychlost přes 40 km/h.
V současnosti se staví i druhá loď třídy America, která ponese jméno USS Tripoli (LHA-7). Do výzbroje by měla být zařazena v roce 2018. Bude do značné míry totožná s USS America. To se však některým americkým politikům i vojenským odborníkům nelíbí. Kritizují totiž právě absenci výsadkového doku uvnitř trupu. Obě lodě díky tomu nejsou schopné poslat na pobřeží rozměrnější a těžkou techniku, jako jsou nákladní automobily, dělostřelecké systémy, obrněná vozidla a tanky. Vrtulníky ani konvertoplány je neunesou a lodě nemají prostředky k jejich naložení na menší výsadková plavidla. Proto padlo rozhodnutí, že další plánované lodě třídy America opět dostanou vnitřní výsadkový dok.
USS America (1)
DP