22. března 2022 11:15
Adam Vala

Bayraktar je Putinův zlý sen. Proč ruská armáda nedokáže ukrajinské drony zastavit?

Drony Bayraktar, které ukrajinská armáda získává od Turecka, se staly ikonickou zbraní v boji proti ruské invazi. Ruská armáda udělala hned několik chyb, kvůli nimž v boji proti dronům selhává.

Ukrajinská armáda používá v boji proti invazním silám Ruska celý vějíř zbraní. Od letectva přes raketové systémy až po pěší armádu s nejrůznější výstrojí a výzbrojí. Jedním ze symbolů probíhající války jsou nicméně drony, které Ukrajina získala z Turecka a úspěšně je nasazuje zejména proti obrněným vozidlům nepřítele.

Turecký ochránce Bayraktar

Jde o obávané bezpilotní letouny Bayraktar TB-2, které jsou schopné dosáhnout rychlosti přesahující 220 kilometrů za hodinu a na čtyřech závěsnících mohou nést až 55 kilogramů zbraní. Nejčastěji jde o laserem naváděné rakety Rocketsan MAM-C vybavené průbojnou, nebo tříštivo-trhavou hlavicí o hmotnosti 22 kilogramů. Otázkou ovšem zůstává, proč se před nimi ruská armáda nedokáže efektivně bránit, když má hned několik prostředků k jejich neutralizaci.

Tím prvním je přirozeně letectvo, druhým pak raketové systémy země-vzduch a třetím další nástroje elektronického boje, jako je narušení či zastavení rádiového a datového spojení s posádkou dronu, nacházející se v mobilní pozemní řídící stanici. Dalo by se proto předpokládat, že Rusko bude drony TB-2 systematicky ničit a nenechá je útočit na vlastní techniku. Existuje však hned několik důvodů, proč se zatím tyto předpoklady nepotvrdily.

Důvody špatné obrany

Prvním z nich je špatná koordinace mezi jednotlivými složkami ruských ozbrojených sil, díky které dosáhly Bayraktary největších úspěchů v prvním týdnu invaze. Ruské jednotky často postupovaly za hranice vlastního krytí, které jim obvykle poskytovaly doprovodné systémy SAM krátkého a středního dosahu, takže drony měly volné pole působnosti a mohly útočit takřka podle libosti.

V tomto ohledu proto není překvapivé, že ukrajinští operátoři dronů byli schopní v prvních dnech invaze dokonce útočit na zmiňované raketové systémy (včetně platformy BUK), které uvízly v konvojích či dočasných odpočívadlech. Jakmile však ruské síly začaly překonávat počáteční chaos invaze, hrozba protivzdušné obrany výrazně vzrostla a počet útoků Bayraktarů klesl.

Ani tak ale nezmizely drony z oblohy nadobro a dále využívají dalších vlastností, se kterými mohou mít zejména starší raketové systémy problém. Jde o malý radarový průřez a nízkou cestovní rychlost, která se pohybuje přibližně kolem 130 kilometrů za hodinu. Operátoři raketových systémů totiž nejsou zvyklí sledovat tak malé a pomalu se pohybující cíle, takže standardní režimy vyhledávání Bayraktary nezachycují a tudíž není na co útočit. To však neznamená, že drony TB-2 nemohou být odhaleny a sestřeleny, jak se stalo například v Libyi, Sýrii a nakonec i na Ukrajině.

Nedostatek prostoru a koordinace

Ukrajinské ministerstvo obrany nicméně i nadále pravidelně zveřejňuje záběry z úderů TB-2, které naznačují, že bezpilotní letouny jsou stále aktivní hrozbou, kterou armáda využívá při každé vhodné příležitosti. Spoléhá rovněž na to, že Rusové nemají dostatek prostoru a koordinace k rozmístění senzorů a dalších komunikačních systémů pro efektivní vedení elektronického boje, takže alespoň prozatím nedochází k rušení komunikace a datového spojení mezi ukrajinskými operátory a drony.

Je však nutné poznamenat, že v mnoha případech není možné věrohodně prokázat, kdy ke zveřejněným úderům dronů TB-2 došlo a v jaké míře, protože i úspěchy Bayraktarů mají podporovat morálku obránců a stejně jako v průběhu jakékoliv jiné války mohou být výsledky záměrně zveličovány. Ukrajina se nicméně pochlubila zničením desítek vojenských vozidel, nákladních automobilů a dvou vlaků se zásobami paliva. Pravděpodobně pak existuje značný počet dalších provedených útoků, jejichž záběry ale nebyly i z důvodů operační bezpečnosti zveřejněny.

Zdroj: The Spectator

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský