Defender Europe – největší přesun amerických vojáků do Evropy
V rámci cvičení přesune USA do Evropy 20 000 vojáků. Oč jde? Je válka na spadnutí?
Tanky v době hybridní války?
Vzhledem k tomu, že Amerika je z hlediska struktur NATO „schována“ za Atlantikem a přitom má spolupracovat s evropskými armádami, je společné cvičení nejen logické, ale i nutné. Zejména v době, kdy se nejen rétoricky, ale i fyzicky země znovu začínají napadat. O hybridní válce už se nemluví jen šeptem a v zasvěcených kruzích. Ostatně už i Česko zavedlo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Pokud by situace vyeskalovala, tak v první vlně půjde o vyřazení strategických sítí protivníka od elektřiny přes vodu či internet a telefony až třeba po energii a plyn či řazení vlaků na nádražích. Základem je protivníkovi zkomplikovat život, velení a nabourat zavedené takticko-strategické postupy. Pak mohou najet tanky. I ve 21. století platí, že dobyté území je to, kam šlápla noha pěšáka. Cvičení budou probíhat například v Pobaltí, Finsku nebo Gruzii a cílem je nacvičit společné postupy v rámci NATO.
Těžko na cvičišti a lehko na bojišti
Tanky, dělostřelectvo i Národní garda
V případě cvičení Defender Europe dojde k největšímu přesunu vojsk za poslední čtvrt století. U nás máme mír déle než 25 let, nicméně v době krize v bývalé Jugoslávii a vzniku Kosova prošly Evropou desítky tisíc vojáků stejně tak jako v roce 1987 v rámci operace (cvičení) Reforger. Málokdo ví, že název operace byl zkratkou ze slov return of forces to Germany (návrat sil do Německa), kdy v rámci studené války západní blok posiloval svou vojenskou pozici. Evropa jako celek není zmíněna náhodou, neboť přesuny vojsk se budou provádět po celé řadě států.
V akci
Náš „starý“ kontinent tak bude hostit řadu americké techniky, která se sem dostane jak letecky (spojařská technika), tak na lodích (tanky, houfnice, obrněná vozidla), což znamená specifický režim v celé řadě přístavů, zejména v belgických Antverpách, nizozemském Vlissingenu, německém Bremerhavenu či estonském Paldiski.
„Americké vybavení opustí přístavy ve čtyřech (amerických) státech a dorazí do šesti evropských zemí. To bude vyžadovat podporu desítek tisíc členů nejrůznějších služeb a civilistů ve více zemích,“ píše se na stránkách www.eur.army.mil/DefenderEurope
Základní fakta
• 20 000 vojáků a personálu sloužících v ozbrojených silách USA • 13 000 kusů vybavení pocházejících z armádních skladů USA • 9000 vojáků USA sloužících na evropských základnách, včetně námořnictva, letectva a námořní pěchoty • 7000 vojáků Národní gardy z 12 států
• Vyloďovací místa jsou v Belgii, Německu a Nizozemsku
Text: Topi Pigula