10. prosince 2019 16:49

Defender Europe – největší přesun amerických vojáků do Evropy

V rámci cvičení přesune USA do Evropy 20 000 vojáků. Oč jde? Je válka na spadnutí?

Tanky v době hybridní války?

Vzhledem k tomu, že Amerika je z hlediska struktur NATO „schována“ za Atlantikem a přitom má spolupracovat s evropskými armádami, je společné cvičení nejen logické, ale i nutné. Zejména v době, kdy se nejen rétoricky, ale i fyzicky země znovu začínají napadat. O hybridní válce už se nemluví jen šeptem a v zasvěcených kruzích. Ostatně už i Česko zavedlo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Pokud by situace vyeskalovala, tak v první vlně půjde o vyřazení strategických sítí protivníka od elektřiny přes vodu či internet a telefony až třeba po energii a plyn či řazení vlaků na nádražích. Základem je protivníkovi zkomplikovat život, velení a nabourat zavedené takticko-strategické postupy. Pak mohou najet tanky. I ve 21. století platí, že dobyté území je to, kam šlápla noha pěšáka. Cvičení budou probíhat například v Pobaltí, Finsku nebo Gruzii a cílem je nacvičit společné postupy v rámci NATO.

Tanky, dělostřelectvo i Národní garda

V případě cvičení Defender Europe dojde k největšímu přesunu vojsk za poslední čtvrt století. U nás máme mír déle než 25 let, nicméně v době krize v bývalé Jugoslávii a vzniku Kosova prošly Evropou desítky tisíc vojáků stejně tak jako v roce 1987 v rámci operace (cvičení) Reforger. Málokdo ví, že název operace byl zkratkou ze slov return of forces to Germany (návrat sil do Německa), kdy v rámci studené války západní blok posiloval svou vojenskou pozici. Evropa jako celek není zmíněna náhodou, neboť přesuny vojsk se budou provádět po celé řadě států.

Náš „starý“ kontinent tak bude hostit řadu americké techniky, která se sem dostane jak letecky (spojařská technika), tak na lodích (tanky, houfnice, obrněná vozidla), což znamená specifický režim v celé řadě přístavů, zejména v belgických Antverpách, nizozemském Vlissingenu, německém Bremerhavenu či estonském Paldiski.

„Americké vybavení opustí přístavy ve čtyřech (amerických) státech a dorazí do šesti evropských zemí. To bude vyžadovat podporu desítek tisíc členů nejrůznějších služeb a civilistů ve více zemích,“ píše se na stránkách www.eur.army.mil/DefenderEurope

Základní fakta

• 20 000 vojáků a personálu sloužících v ozbrojených silách USA • 13 000 kusů vybavení pocházejících z armádních skladů USA • 9000 vojáků USA sloužících na evropských základnách, včetně námořnictva, letectva a námořní pěchoty • 7000 vojáků Národní gardy z 12 států

• Vyloďovací místa jsou v Belgii, Německu a Nizozemsku

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom