Český vojenský policista popsal, jak šest hodin vyjednával s Tálibánem. Takhle proběhla evakuace naší ambasády v Kábulu
Z ambasády jsme odmontovali i cedulky, techniku jsme rozmlátili palicí, vzpomíná na ukázkovou evakuaci českého velvyslanectví v Kábulu vojenský policista odpovědný za bezpečnost našich diplomatů.
Když v neděli 15. srpna dobyly jednotky Tálibánu afghánskou metropoli Kábul, ocitli se čeští diplomaté, zaměstnanci české ambasády a jejich spolupracovníci v těsné blízkosti bojů. Ochránit jejich životy, evakuovat velvyslanectví České republiky a probojovat si v nastalém chaosu cestu na kábulské letiště bylo úkolem velitele zvláštního týmu vojenské policie KAMBA. Své zážitky popsal v rozhovoru zveřejněném na stránkách ministerstva obrany.
Na čtyři dny mezi sobotou 14. a 17. srpnem vojenský policista hned tak nezapomene. Šest hodin vyjednával s bojovníky Tálibánu o předání desítek afghánských spolupracovníků, během čtyř dnů naspal čtyři hodiny a byl téměř bez jídla a bez vody.
KAMBA - vyjednávání Zdroj: archiv KAMBA / Ministerstvo obrany České republiky
Za dvě hodiny bylo všechno jinak
Na příchod bojovníků Tálibánu se připravoval, i jeho ale zaskočila rychlost jejich postupu. „Měli jsme vytipováno několik měst v okolí, která když padnou pod vládu Tálibánu, budou mít jeho bojovníci volnou cestu do Kábulu. Z nejbližšího města to bylo 30 kilometrů, což je otázka dvou hodin. Když jsme se dozvěděli, že toto město padlo, věděli jsme, že to nebude dobré,“ popsal lakonicky vojenský policista blížící se pohromu.
Ještě v sobotu 14. srpna ráno nic nenasvědčovalo tomu, že bude nutné ambasádu vyklidit. O dvě hodiny později ale bylo všechno jinak. „Česká ambasáda byla v perimetru amerického velvyslanectví, takže vjezdové brány i k naší budově hlídali Američané. Navíc ta česká měla pouze jeden únikový východ, který vedl skrz americké velvyslanectví. Pokud by oni opustili své pozice, my bychom tam zůstali uzamčení a neměli bychom se jak dostat ven. To byl okamžik, kdy jsem klukům řekl, ať začnou rychle balit a obléknou se do kompletní výstroje,“ vzpomíná na dramatické okamžiky velitel týmu KAMBA.
Bílé vlajky Tálibánu
Jednotka Vojenské policie KAMBA (složenina slov kábulská ambasáda) zajišťovala ochranu a obranu zastupitelského úřadu ČR v Kábulu včetně osobní ochrany členů diplomatické mise při jejich výjezdech mimo ambasádu. Teď nastala nejkritičtější fáze jejich mise.
„Z Velitelství pro operace (řídí operace AČR v misích) jsem dostal povolení okamžitě zahájit evakuaci. Velvyslanec a další členové diplomatického sboru, zástupce velvyslance a hospodářka, se začali urychleně balit. Osobní věci musely zůstat na místě, braly se vízové štítky, razítka, peníze. Ještě před odjezdem jsme si znovu vyhodnotili bezpečnostní situaci ve městě – Tálibán už byl na předměstí, střílelo se,“ popsal začátek evakuace vojenský policista.
KAMBA - letiště Zdroj: archiv KAMBA / Ministerstvo obrany České republiky
Když se v neděli nad ránem tři ozbrojená auta s personálem české ambasády konečně přiblížila k letišti, lemovaly už přístupovou cestu bílé vlajky s nápisem Tálibán. Přesto se konvoj dostal bez problémů do relativního bezpečí letiště. Velitel jednotky KAMBA zanechal s diplomaty dva své ozbrojence a vrátil se do města. Na ambasádě ho čekala spousta práce.
„Vzali jsme všechny notebooky, elektroniku, vytáhli a zachránili harddisky a zbytek jsme velkou palicí rozmlátili na prach. Můj kolega, který měl na starosti dokumenty, pak vše tajné skartoval a skart spálil v sudu,“ popsal dění na opuštěném velvyslanectví v Kábulu. Vše se podle něj povedlo zničit nebo odvézt, včetně drahé techniky a vybavení, státních znaků a cedulek s názvem velvyslanectví. „To vše by mohl nepřítel zneužít. Ve tři hodiny ráno (neděle 15. srpna) jsme byli hotoví,“ popsal ukázkovou evakuaci vojenský policista.
K čemu se hodí stroboskop
Protože se české velvyslanectví evakuovalo jako jedno z prvních, mohli policisté ušetřený čas a energii věnovat záchraně desítek afghánských spolupracovníků ambasády. I tak to ale nebylo vůbec snadné. Podle velitele jednotky KAMBA už první den vnikli na letiště ozbrojenci a turecké velení, které zodpovídalo za jeho ochranu, nařídilo prostor uzavřít.
Situace se zhoršovala především za branami letiště, kde už se tísnily stovky lidí. „Museli jsme vymyslet, jak je odtamtud vytáhnout. Půjčili jsme si megafon a začali vyvolávat jména. Aby se brankou pro pěší – velká brána se otevřít nesměla a ani nemohla – dostali jen ti vybraní, použili jsme stroboskop, který vás oslní a na chvíli paralyzuje. Namířili jsme do davu, natáhli ruku a jako králíka z klobouku vytáhli našeho člověka. Celou noc jsme objížděli jednotlivé brány a lidi tahali z davu,“ popsal dramatické okamžiky policista.
KAMBA - Afghánci Zdroj: archiv KAMBA / Ministerstvo obrany České republiky
Jdeme k Tálibáncům
Jenže ne každému ze spolupracovníků české ambasády se podařilo k letišti dorazit a v tu chvíli se velitel KAMBA rozhodl přímo vyjednávat s Tálibánem. Vyrazil do města a zastavil u prvního check-pointu obsazeného Tálibánci. „Kolegu jsem nechal dál na dobré střelecké pozici, aby mě mohl krýt. Odložil jsem zbraně, vzal jsem si do ruky diplomatický pas a s rukama nad hlavou jsem jim šel vstříc.“
Tálibánci byli tak zaskočení, že se k nim někdo odvážil přiblížit, že nakonec spolupracovali. Během vyjednávání, které probíhalo v angličtině, postupně přiváželi z různých částí Kábulu Afghánce, kteří byli na seznamu osob určených k evakuaci schváleném Ministerstvem obrany ČR. „Vyjednával jsem s nimi šest hodin a kromě 81 lidí se mi podařilo protáhnout ještě dvě Polky,“ skromně zhodnotil svou roli vojenský policista.
Velitel KAMBA i se svými kolegy a velvyslancem ČR nakonec opustili Afghánistán s druhým armádním letem. Celkem za tři dny do ČR přicestovalo z Kábulu 195 osob. I díky roli, kterou v dramatických dnech sehrál velitel jednotky vojenské policie KAMBA, šlo o jednu z nejrychlejších a nejefektivnějších evakuací zorganizovaných západními zeměmi.