Americká armáda pojmenovala svého hlavního nepřítele. Prohraje s ním do 20 let
Největším nepřítelem americké armády není ani Rusko, ani Čína, a dokonce ani teroristická hnutí na Blízkém východě. Nepřítelem, který ji podle její vlastní analýzy porazí, je klimatická změna.
Klimatická změna je silnější než armáda USA
Americká armáda může do dvaceti let zkolabovat – nebude totiž schopná vypořádat se s výzvami, které přinese klimatická krize a z ní vyplývající uprchlické krize a ozbrojené konflikty, které to vyvolá.
Tohle není žádná ruská propaganda ani alarmistické výkřiky, ale výsledek zprávy, kterou si nechal Pentagon vypracovat. Vyšla potichu na konci srpna letošního roku a veřejnost by se o ní nejspíš nikdy nedozvěděla, kdyby si jí nevšiml web Motherboard. Výsledky této analýzy totiž odporují postojům současné americké administrativy, která pokládá klimatické změny za zveličený problém.
Zpráva pro americké ozbrojené síly
Zpráva přitom hovoří zcela jasnou řečí, bez příkras, jen hlasem vojenských čísel, nákladů a odhadu rizik: pokud bude lidstvo pokračovat v ničení přírody, americká infrastruktura zkolabuje a armáda bude tak špatně vybavená, že nebude schopná na tyto hrozby reagovat a dojde tedy i k jejímu kolapsu. A to celé nikoliv někdy v nedohlednu, ale v horizontu pouhých dvaceti let.
F 18F Super Hornet
Americký paradox
Výsledek této zprávy je značnou ironií – právě americká armáda, když se započítají všechny její ozbrojené složky, patří k těm nejhorším znečišťovatelům planety. Její uhlíková i ekologická stopa je vyšší než u většiny států světa – její fungování tedy přispívá k urychlování klimatických změn více než mnoho zemí třetího světa. „Většina kriticky důležité infrastruktury není připravená na to, aby odolala změněným podmínkám,“ varuje zpráva. Vlny veder a sucha povedou k obrovskému tlaku na elektrické sítě, které mohou snadno zkolabovat – již nyní jsou velmi křehké, jak se ukazuje například u kalifornských lesních požárů, které v říjnu připravily o elektřinu miliony Američanů. Ani vojenská zařízení před těmito masivními blackouty nejsou v bezpečí…
Spojeným státům dochází čas
Zpráva také zmiňuje další klíčový bod: dochází čas něco proti těmto hrozbám udělat. Tedy změnit směr vývoje lidstva, snížit množství vypouštěného uhlíku a zmírnit devastující dopady klimatické katastrofy. Pro armádu bude změna klimatu znamenat množství hrozeb: většina základen při pobřeží bude ohrožená stoupajícími hladinami oceánů, ve vnitrozemí budou vojáci trpět suchem a vedrem. Přitom hrozeb bude přibývat nesmírně rychle: podle OSN vyženou projevy klimatických změn z domovů desítky až stovky milionů lidí – US Army a US NAVY není připravená na to potlačit ohniska stovek konfliktů, které při tom vzniknou.
USA přitom nepomůže ani izolace – její ekonomika je totiž závislá na přísunu zdrojů z mnoha těchto oblastí světa – bez nich nemůže existovat…
Text: Martin Kolář