Hollywood měl pravdu – exoskelety už nemají jen vojáci, pronikají i do firem
Exoskelety si oblíbili hlavně vojáci. Umožňují jim nosit podstatně těžší výzbroj i výstroj. Stejné schopnosti ale mohou získat i obyčejní dělníci – třeba ve stavebnictví.
Různých exoskeletů, které mají především vojenské využití, jsou plné filmy. Najdete je v Matrixu, Vetřelcích i Avatarovi, nověji třeba v Elysiu nebo Na hraně zítřka s Tomem Cruisem. Princip je pokaždé stejný – umožnit nošení a ovládání velmi těžkých předmětů, nejčastěji zbraní a ochranné výstroje. V záplavě hollywoodské produkce nám ale tak trochu uniklo, že exoskelety už dávno nejsou jen v kategorii science-fiction.
Stejně jako ve filmech i v realitě se o exoskelety zajímají především vojáci. Už od roku 2014 tak například americké námořnictvo intenzivně testuje Exoskelet Fortis vyvinutý společností Lockheed Martin. Jde o pomůcku při práci na opravách lodí a zvedání těžkých nákladů.
Lockheed Martin se teď rozhodl nabídnout exoskelet i komerčním firmám. Jeho využití by mohlo být ve stavebnictví a těžkém průmyslu nebo při vyprošťování lidí ze zdeformovaných vozidel. Jeho základem je konstrukce vnější kostry z hliníkových a uhlíkových vláken se dvěma mechanickými pažemi určenými k tomu, aby podávaly nářadí a umožnily tak používat těžké nástroje prakticky po neomezenou dobu.
Exoskelet váží kolem 13 kilogramů a váhu nářadí nebo nákladu přenáší do země. Může ho obléci člověk s různě vysokou postavou, díky jednoduché konstrukci se snadno přizpůsobí.
(mih)