Žralok, který umí chodit po souši. Zabiják lidí z něj jen tak nebude
Popisy nový živočišných druhů obvykle veřejnost moc nezajímají. Ale vidět chodícího žraloka, to je něco jiného.
Žraloci nemají od roku 1975, kdy kina opanovaly Čelisti režiséra Stevena Spielberga, zrovna dobrou pověst. Právě tento film přisoudil parybám lidožravost a pomstychtivost, jež je realitě na hony vzdálená. Žraloci jsou ohroženou skupinou, a byť někteří skutečně dokážou usmrtit člověka, zdaleka největším zabijákem lidí ze zvířecí říše jsou mnohem menší organismy (například komáři). Dokonce i nejlepší přítel člověka, pes, pokouše mnohem víc lidí než „nepřátelský“ žralok.
Chodící žraloci
Pokud by se Steven Spielberg rozhodl natočit další pokračování Čelistí, chodící žraloci by byli ideálním námětem: „Nebezpečná“ paryba, která neohrožuje jen lidi na člunech a ve vodě, ale umí si za nimi vyšlápnout i na pláž! Ve vodách severní Austrálie a Nové Guineje přitom byly nedávno identifikovány právě čtyři druhy chodících žraloků.
Při pohledu na video přírodovědně vzdělaného čtenáře napadne, že takhle nějak by v dávné evoluční minulosti mohly vypadat organismy (nejspíše ryby), které se z moře vydaly na svou suchozemskou pouť...
„V průměru necelý metr velcí žraloci nepředstavují pro lidi žádnou hrozbu, ale jejich schopnost odolávat prostředí s nízkým obsahem kyslíku a chodit po ploutvích jim dává pozoruhodnou výhodu při lovu malých korýšů a měkkýšů,“ řekla dr. Christine Dudgeon z University of Queensland. Jaká je evoluční výhoda nově identifikovaných žraloků? Při odlivu, když na pobřeží nastává extrémně nízký stav vody, se umí dostat zpět na hloubku, a zároveň dokážou ulovit kořist, která po ústupu hladiny zůstává na suchu. Tento způsob pohybu je přitom u žraloků unikátní a zvládají ho pouze druhy rodu Hemiscyllium.
„Devět v současné době uznávaných druhů rodu se skládá z malých bentických žraloků, kteří jsou omezeni na indicko-australské souostroví a vykazují omezené rozptýlení jak u mladistvých, tak u dospělých jedinců,“ píší autoři studie, která vyšla v odborném magazínu Marine and Freshwater Research.
Žralůček očkatý
Vyřešená záhada evoluce
Proč žraloci neosídlí rozsáhlá nová území? Není to tím, že by neuměli plavat, byť „chůzi“ dávají přednost. Důvod je v evoluci a geomorfologii jimi obývaného prostředí.
Podmořské prostory kolem Nové Guineje jsou vulkanického původu. Když se v minulosti měnila výška vodní hladiny a vytvářely se nové přirozené bariéry (například vlivem vulkanické činnosti), jednotlivé populace se rozdělily a vlivem delšího oddělení vznikaly nepatrně se od sebe lišící nové druhy. Když ale byly překážky odstraněny, „nováčci“ se dál na nová území nepřemisťovali. „Geologická a klimatická historie regionu zůstala zapsána do jejich genů,“ okomentovali situaci autoři vědecké práce Walking, swimming or hitching a ride? Phylogenetics and biogeography of the walking shark genus Hemiscyllium.