Obávaný bílý žralok slyší tlukoucí srdce oběti. Podívejte se, jak vyzraje na lachtana v úkrytu
Největší zabijáci Afriky S6 (2) - Žralok bílý
Jeden je hbitým plavcem, jenž umí uniknout nejrychlejším dravcům. Druhý je dokonalý predátor s neobyčejnou vlastností na své straně. Žralok bílý následuje lachtana do nejlepšího úkrytu.
Žralok bílý patří k nejsmrtonosnějším vodním predátorům. Žraloci, rejnoci, mořští savci či mořské želvy, nikdo si před ním nemůže být jistý svým bezpečím. Výjimečně si troufne i na krokodýly či žraloky velrybí, i když v tomto případě není úplně jasné, nakolik jde o lov a nakolik jen o mrchožroutství. Faktem ovšem zůstává, že co se týče jídla, není žralok bílý nijak vybíravý. Koneckonců v pořadu Největší zabijáci Afriky na Prima ZOOM uvidíte, jak si umí poradit i s lachtanem, který si najde perfektní útočiště.
Žralok bílý slyší tlukot srdce oběti Zdroj: iStock
Velký bílý žralok je větší a má i jiný tvar těla Zdroj: iStock
Žralok bílý s rozevřenými čelistmi Zdroj: Getty Images
Velký bílý žralok Zdroj: Getty Images
Žralok bílý v útoku Zdroj: iStock
Velký bílý žralok Zdroj: Getty Images
Žralok bílý Zdroj: Profimedia.cz
Lachtan Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Lachtaní mládě může snadno přijít o život Zdroj: iStock
Skrýš mezi chaluhami
Lachtan, který tráví většinu života ve vodě, má výborně vyvinutý zrak a poměrně velkou výdrž, zároveň se honosí výraznou hbitostí. I díky tomu má slušnou šanci žraloku bílému uniknout, ideálně do chaluhového lesa, mořského porostu s výrazným zastoupením velkých chaluh. Tam se žralok bílý neodváží a je závislý na příležitosti, jíž mu musí poskytnout sám lachtan. Neopatrné zvíře se nakonec odváží úkryt opustit, čehož žralok obratem využije.
Čtěte také: Ostatní byli v péřovkách, my v plavkách. Leichtová zavzpomínala na natáčení Na vlnách Jadranu
Přes lachtanův skvělý zrak má totiž žralok bílý výhodu ve svém zbarvení, které mu umožňuje splynout s okolím. Zároveň využívá zvláštní schopnost zvanou Lorenziniho ampule. Ta mu umožňuje vnímat elektromagnetické pole, které vytváří pohyb živých zvířat. I když se zvíře nepohybuje, na krátkou vzdálenost žralok zachytí pohyb jeho tlukoucího srdce. Dokáže totiž zachytit napětí o velikosti půl miliardtiny voltu.
Zdroje: Florida Museum / Encyclopedia Britannica