Žáby matou vědce: v laboratořích je podvádějí
Výzkumy skokanů za posledních 100 let jsou k ničemu. Zoologové totiž udělali drobnou chybku...
Američtí biologové narazili na jeden neobvyklý problém. Zatímco v laboratořích skáčou žáby maximálně do vzdálenosti 1,3 metru, na různých „žabích závodech“ skočí skoro dvojnásobek. V čem je problém?
Podle Guinnesovy knihy rekordů a kuriozit je rekordmanem mezi skokany jistá Rosie, která překonala jedním skokem 2,18 metru. Jenže skokani v laboratořích nikdy neskočili víc než 1,29 metru. Tento rozdíl může vypadat jako poměrně drobný, ale pro vědce je to velmi důležité. Protože kdyby žáby skákaly jen něco kolem metru, využívaly by jen sílu svých svalů. Ovšem kdyby dokázali skokani překonat dva metry, zřejmě by využívali nějaký jiný mechanismus.
Skokani totiž podle biologů skáčou jen pomocí svalů, nikoliv s pomocí šlach, jako jiné žáby, Vědci věří, že tuto schopnost ztratili, když se přizpůsobili životu ve vodě. Aby biologové získali důkaz, objeli řadu amerických slavností, kde se konají závody ve skákání žab. Tyto pro nás značně absurdní soutěže jsou v Americe hodně oblíbené – zejména sázení na skokaní šampiony.
Pozorovali tam přesně 3124 skokanů a natočili přes 20 hodin záběrů. V laboratořích je pak analyzovali – a měřili délku žabích skoků. A zjistili, že 58 procent skoků opravdu překonává laboratorní rekord. Jedna z žab dokonce skočila víc než legendární Rossie – 2,20 metru. Čím to?
Podle biologů za to mohou biologové. Žáby totiž pod vedením zkušených profesionálů dosahují mnohem lepších výkonů než, když je nutí skákat vědci, kteří se v tréninku žab vůbec nevyznají.
Co to všechno přineslo? Biologové zjistili, že skokani opravdu využívají při skoku i šlachy, takže jejich skoky fungují jako jakýsi luk. Celý dosavadní výzkum skokanů a jejich skoků byl vlastně k ničemu: biologové totiž nedokázali přimět žáby, aby využili svůj potenciál naplno…
Jak vycvičit žábu
Trenéři žáby chytají těsně před závody a hned po závodech je také pouštějí na svobodu. Triků, jak skokana přimět k lepšímu výkonu, je spousta, ale trenéři je většinou nechtějí prozradit ani zoologům. Jedním z těch nejrozšířenějších je držet žábu těsně před závodem v co nejteplejším prostředí – to stejné funguje u lidských sportovců. Ti také zůstávají co nejdéle před výkonem v teplácích.
Druhým trikem, který trenéři používají, jsou masáže. Ukázalo se, že velmi dobře pomáhají masáže žabích stehen – ty podle studie zvedají výkon až o 20 procent…