29. ledna 2013 06:10
Petr Souček

Zabijácké prázdniny: kam na dovolenou nejezdit

Přestože se zdá, že některé země jsou vysněnými dovolenkovými cíli, ve skutečnosti je cesta do nich hodně nebezpečný nápad.

Tak například Brazílie, romantická země plná prosluněných pláží, chystající se na mistrovství světa ve fotbalu a na olympijské hry. Je to ale zároveň země s vysokou mírou kriminality - například vraždy jsou tu čtyřikrát častější než v USA.

Není nijak výjimečné, že je člověk zabit kvůli drahému mobilu. Například před dvěma lety během slavného karnevalu v Riu zemřela německá turistka, protože volala o pomoc, když automobil s její rodinou unesli ozbrojenci.Podobné riziko vám hrozí i v Jihoafrické republice. I když si země vylepšila image během mistrovství světa ve fotbale, násilný zločin je tu stále velmi častý. Klidně tak nemusíte přežít noční procházku městem nebo únos vašeho auta.

Do Zimbabwe? Raději ne...

Nečekaně riskantní může být i dovolená v nádherné africké Zimbabwe. V zemi s rozlehlými rezervacemi plnými divokých zvířat a pralesní flóry si můžete smrt přivodit mnoha způsoby. Nejenže se tu vyskytují zapomenuté miny a nebezpečná zvířata (v roce 2010 místního podnikatele během dovolené rozsápali v táboře v odlehlé části země lvi), ale ani oficiální postoj země není k turistům příliš vstřícný. Opatrní tak musíte být i při diskusích o politice.I když země jako Libye nebo Irák nabízejí turistům unikátní starověké památky, vypravit se do nich je hodně riskantní. Zatímco v Libyi ještě stále doznívá konflikt, který vyústil ve svržení Muammara Kaddáfího, v Iráku musíte počítat s teroristickým útokem i s únosem kvůli výkupnému.

Trest za mluvení

Pokud trpíte nevymáchanými ústy, hodně riskujete v Pákistánu. Země vám nabízí pozůstatky starověkých a středověkých staveb, nádherné výhledy na horské masivy i krásné pláže. Pokud ale budete dráždit místní obyvatele poznámkami o islámu nebo budete mít smůlu a připletete k některé z bomb, které tu stále vybuchují, pak se o své zážitky možná už s nikým nepodělíte.Ovšem asi největší šanci na smrt - a to půvabným stavem zvaným akutní horská nemoc, který se projevuje otokem srdce a plic, ale třeba i umrznutím - máte při pokusu zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest, nebo některý z dalších himálajských vrcholů. I když zprávy někdy působí dojmem, že na Čomolungmu vyleze kdejaké “kotě”, pravda je, že osmitisícovky i dnes zabíjejí. Například ze čtvrtého nejvyššího vrcholu Lhoce se letos nevrátil zkušený horolezec Milan Sedláček.

Petr Souček

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský