23. července 2020 13:30

Vědci předpovídají vyhynutí většiny ledních medvědů. Zmizet mají do roku 2100

Nejprestižnější přírodovědný magazín světa Nature vydal vědecký odhad, podle kterého bude za 80 let většina ledních medvědů po smrti.

Lední medvědi jsou ikoničtí tvorové, kteří už mnohokrát posloužili k emocionální manipulaci. Vzhledem k polárním krajinám, kde žijí, šlo nejčastěji o otázky oteplování a změny klimatu. Současná zpráva je na stejné téma. Podívejme se na ni v širších souvislostech.

Nobelista a manipulátor Al Gore

„Topící se lední medvědi“ byli jedním ze záběrů filmu Nepříjemná pravda, v němž se mimo jiné tvrdilo, že medvědi musí za ledem plavat až 60 mil. Autor filmu a klimatický alarmista měl ve svém díle celou řadu podobných lží. Například tvrdil, že Grónsko „v blízké době roztaje a hladiny moří se zvednou o 7 metrů“, ale jednoznačně největší pozornosti se dostalo sdělení, že se kvůli neexistenci ledních ker topí lední medvědi.

Gore byl v letech 1993–2001 viceprezidentem USA a roku 2007 spolu s Mezivládním panelem pro klimatické změny získal Nobelovu cenu za mír, aniž by pro mír cokoliv udělali. Na kodaňské klimatické konferenci v prosinci 2009 Al Gore uvedl, že do roku 2013 může být Arktida v létě bez ledu. Píše se rok 2020 a led se, i přes veškeré klimatické změny, na Antarktidě drží, byť se úbytek ledu děsivě zrychluje.

Nicméně lední medvědi se dostali do virtuálního prostoru a stali se nechtěným symbolem klimatických změn. Memy, že jsou medvědi klimatickými změnami ohroženi na životě, začaly žít vlastním životem. Al Gore fámu převzal ze zprávy biologa Charlese Monneta, který byl pro podezření z nevědeckosti svých závěrů vyšetřován. Jenže k tomu došlo před řadou let, dnes už můžeme posoudit, kam vývoj oteplování v souvislosti se životem ledních medvědů skutečně směřuje.

Aktuální studie je k ledním medvědům přísná

Nejnovější práce týkající se šancí pro přežití ledních medvědů je poměrně pesimistická. Realita je taková, že jsou lední medvědi poměrně samotářská zvířata a jejich hlavní potravou jsou tuleni odpočívající na ledových krách. Zároveň je potřeba v průběhu části roku naučit mláďata lovit a také získat potřebnou dávku podkožního tuku pro zimní spánek. To vše se ke smůle medvědů extrémně komplikuje, neboť ledu v Arktidě skutečně ubývá a podmínky se mění v jejich neprospěch.

V současné době přibývá každoročně v severních mořích asi 2000 km krychlových sladké vody z ledovců… Předpokládá se, že letní období v Arktidě, které dnes trvá kolem 60 dnů, by se mohlo do roku 2050 prodloužit až na 150 dnů. Kolem roku 2080 už v Severním ledovém oceánu nemusí být téměř žádné ledové kry, které jsou pro lední medvědy naprosto nepostradatelné,“ napsal Jiří Patočka v roce 2005 v časopise Vesmír. Navíc oteplování má na lední medvědy zcela nečekaný vliv. Tají jim totiž doupata, a pokud v nich jsou mláďata, tak nepřežijí.

Vědci na základě postupu klimatických změn a současných subpopulací polárních medvědů prorokují zánik většiny zvířat. Ve zprávě se doslova píše: „Náš model zachycuje demografické trendy pozorované v letech 1979–2016, což ukazuje, že prahové hodnoty dopadu mohly být již v některých subpopulacích překročeny. Rovněž naznačuje, že s vysokými emisemi skleníkových plynů do roku 2100 prudce klesá schopnost reprodukce a přežití všech subpopulací s výjimkou několika arktických.“ Zdá se, že nejbližší desetiletí budou pro lední medvědy skutečně kritickým obdobím. V současnosti se vědci shodují, že jich na Zemi zbývá kolem 22–31 tisíc.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom