Vědci objevili obřího pravěkého tvora s bizarními čelistmi
Podivný tvor se živil podobně jako dnešní velryby a připomínal je i v mnohém dalším – a to přesto, že s nimi není ani vzdáleně příbuzný…
Fosilní pozůstatky tohoto tvora byly objevené v Grónsku – žil zde před více než 520 miliony lety. Patřil k vůbec největším tvorům, kteří tehdy v v pozemských mořích plavali – byl to na tehdejší poměry opravdový obr. Dnes bychom se však jeho velikosti spíše pousmáli: měřil totiž jen 75 centimetrů.
Tamisiocaris se pohyboval díky pohybům celého těla nahoru a dolů. Asi polovinu jeho těla tvořila podivná chapadla podobná svinutému kapradí. Pomocí nich Tamisiocaris, jak se tvor jmenoval, filtroval plankton z mořské vody. Fungovala podobně jako rybářské sítě: lapal do nich organismy velké asi půl milimetru. Ale tyto zvláštní končetiny se vyvinuly z loveckých: předkové Tamissiocarisů jimi lovili kořist, která se k nim přiblížila na dosah – především trilobity.
Podívejte se na rekonsrtrukci tohoto tvora na videu:
Paleontologové z Bristolu zjistili, že právě předchůdci tohoto tvora, který patřil mezi členovce, zastávali v kambrijském ekosystému stejnou roli, jako dnes kytovci a žraloci. Byli to vrcholní predátoři oceánů – tvorové, kteří se živili vším menším, než byli oni. A to byli všichni ostatní tvorové… A podobně jako u našich velryb se také u těchto členovců z velkých predátorů stali mírumilovní býložraví prosívači vody. Podle vědců to naznačuje, jak fungují ekosystémy a role v nich – evoluce se nikdy neopakuje, ale zaplňuje různými postavami vždy stejné role.
Tamisiocaris žil v období tzv. kambrijské populační exploze; v tomto období trvajícím 5–10 milionů let se na Zemi objevilo víc nových zvířat než kdy jindy.