27. dubna 2023 06:00

Tuleň je smrtící postrach Antarktidy. Podívejte se na tučňáčí akrobacii při pokusu o útěk

Byť patří kosatka dravá mezi nejobávanější zvířata Antarktidy, jeden místní dravec jí dokáže s přehledem konkurovat. Tuleň leopardí dorůstá délky přes tři metry, váží 600 kg a má dost široký jídelníček. Jeho lov tučňáků však nemusí vždycky dopadnout dobře.

V počátcích svého života, kdy jej před mrazem Antarktidy chrání pouze „dětský kožíšek“, je mládě tuleně leopardího závislé na mateřském mléku a pojídání krilu a dalších bezobratlých. Stará se o něj pouze matka, tuleň leopardí je totiž natolik samotářské zvíře, že neudržuje dlouhodobé vztahy ani po páření. Koneckonců jakmile mládě vypelichá a naroste mu pořádná srst, ztrácí matka o jeho bezpečí i výchovu zájem a nechává jej, aby se postavilo na vlastní nohy.

Útok z hlubin

Z tuleně se následně pro jeho velikost, houževnatost a ostré zuby stane brutální lovec, který v potravě nedělá rozdíly. Jeho nejčastější kořistí se obvykle stanou tučňáci. Číhá na ně ve vodě poblíž okraje pobřežního ledu, přičemž jeho chvíle obvykle přichází ve chvíli, kdy se tučňáci ocitají ve vodě. Jak to vypadá, když se masivní tuleň vrhne na skupinu tučňáků, můžete vidět v pořadu Sedm světů, jedna planeta na Prima Zoom, kde tučňákům nastane obzvláště dramatická chvilka. Jakmile tučňáka chytí za nohy, tluče jím o vodní hladinu, dokud ho neroztrhá na menší kusy, které následně polyká. Aby se tuleň pořádně nasytil, potřebuje sníst zhruba pět tučňáků za den. Což se mu ne vždy podaří, pokud je tučňák dostatečně rychlý a obratný.

Čtěte také: Na ruském pobřeží bylo objeveno přes dva tisíce mrtvých tuleňů

Tuleň leopardí se ale neomezuje jen na tučňáky, mezi jeho kořist patří i hlavnonožci, ptáci sedící na vodní hladině nebo mládě tuleně krabožravého. To je díky obsahu tuku výživnější než tučňák, a tak tuleň leopardí nejvíce hoduje v období od listopadu do února, kdy tuleni krabožraví rodí mladé. Kromě toho navštěvuje také pobřeží Austrálie, Jižní Afriky, Nového Zélandu či Ohňové země, kde si hledá potravu mezi místními živočichy.

Zdroj: National Geographic

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom