Jedinečný tučňák se myje jako člověk. Podívejte se do jeho koupelny
Přežití v divočině II 10 - sprcha
Tučňáci skalní se během lovu ponořují do hloubky 100 metrů a často zůstávají v oceánů celé dny. Není divu, že si po takovém výkonu rádi dopřejí pořádnou očistu.
Na Falklandských ostrovech je k vidění hned pět druhů tučňáků, z nichž nejrozšířenější je tučňák skalní. Na rozdíl od svých příbuzných patří k těm menším, byť poměrně zavalitým druhům. Jako skvělé poznávací znamení jim slouží zlatavá chocholka po stranách čela tvořená z dlouhých pírek.
Netrpěliví skokani
Přestože tučňáci skalní vypadají jako roztomilá zvířátka, dokážou se poměrně rychle rozzlobit. Jsou ze všech tučňáků nejagresivnější a mají velmi houževnatou a temperamentní povahu. Jako jediný dosud objevený živočich vyhledávají na skalních útesech drobné vodopády a místa, odkud skapává voda. Pod přírodní sprchou se zbavují špíny a slané vody z oceánu. Jak ostatně můžete vidět 16. ledna odpoledne v dokumentární sérii Přežití v divočině, kde se na příjemnou spršku tvoří dlouhé fronty plné nervózních tučňáků, kteří nesnášejí čekání.
Tučňák skalní Zdroj: iStock
Jak už jejich jméno napovídá, tučňáci skalní nemají s pohybem na skalách žádný problém. Jejich tělo je k tomu solidně vybaveno. Malý vzrůst a dolní končetiny se silnými drápy jim dobře slouží ke zdolávání strmých skalisek, na kterých hnízdí. Kromě velmi zdatných horolezců to jsou i nesmírně rychlí chodci a skokani. Dokážou skákat z kamene na kámen a mnohá hnízda tučňáků skalních jsou i několik stovek metrů nad mořem.