Tahle rostlina dokáže měnit své pohlaví! Jak to přesně dělá?
Otázka sexuality a rozmnožování je velmi ožehavá nejen pro lidi, nýbrž i ve světě zvířat a rostlin, kde narazíme na spoustu roztodivných zástupců, kteří se vymykají tradičnímu chápání pohlaví.
V dnešní době to s pohlavím není vůbec jednoduché. Standardní rozdělení na samce a samice přestává být u lidí zas tak jednoznačné, ovšem není nutné panikařit – co je pro nás šokující a matoucí, to v přírodě zcela bez povšimnutí probíhá už velmi dlouho. Mezi zvířecí zástupce, kteří s pohlavím nakládají relativně svobodomyslně, patří třeba některé druhy leguánů, ryb či plžů. Vedle fauny však vědci pronikli i do tajů flóry, když identifikovali první rostlinu, jež se honosí takzvanou fluidní sexualitou.
Rostlina s tajemným pohlavím
Co to znamená? Druh australského lilku s latinským názvem Solanum plastisexum nezískal své jméno jen tak pro nic za nic. Během svého života totiž tato květina s fialovými květy a chlupatými listy dokáže měnit pohlaví svých květů, a to nejen mezi samčími a samičími, nýbrž i oboupohlavními. Zhruba 85 procent kvetoucích rostlin na světě má v každém květu samčí i samičí pohlavní orgány, takže v tomto směru by lilek nikterak originální nebyl. Jenže právě ona proměnlivost je nečekanou novinkou a v praxi vlastně znamená to, že když na danou rostlinu narazíte, nelze vůbec předvídat, v jakém stavu se její pohlavní orgány zrovna nacházejí.
Rostlina byla zkoumána už v 70. letech, kdy se ji podařilo najít v odlehlých pouštních oblastech Austrálie. Už tehdy si botanici lámali hlavu nad tím, jak přesně se vlastně tato lilkovitá rostlina rozmnožuje. Řád lilkotvaré se nachází téměř na všech kontinentech, ovšem v dalším dělení už nalezneme obrovské rozdíly. Dokonce takové, že podle latinského názvu druhu (Solanales) vzniklo označení pro odborníky, kteří se zabývají specificky tímto řádem: solanalogové.
Proměnlivá budoucnost
Jak řekli autoři výzkumu, tato rostlina je „novým druhem, jenž může sloužit jako příklad rozmanitosti sexuálních a rozmnožovacích forem, jež mezi rostlinami stále hlouběji prozkoumáváme. Navíc se jedná o potvrzení, jak problematické je hledání ‚normálního‘ způsobu rozmnožování a pohlavní identity mezi živými organismy na naší planetě. Vzhledem k rozsahu života na Zemi, klasické binární dělení na odlišné a vzájemně neměnitelné formy pohlavních rozdílů je jen blud.“ No, tohle spousta z nás neuslyší ráda, ovšem na připomenutí, že svět je mnohem barevnější, než si často myslíme, není nic špatného…
Text: MS