13. ledna 2025 11:45

Souboj největších dinosaurů všech dob připomíná rvačku dvou žiraf. Podívejte se na video

Dinosauři ledového kontinentu (2) - sauropodi

Sauropodi byli kvůli své obří velikosti a mohutnosti velice těžkopádní. Mohli spolu soupeřit o dominanci? A jak by takový souboj u těchto 60tunových prehistorických oblud asi vypadal?

Obřích býložravců ze skupiny sauropodů známe už poměrně velké množství. Jsou to největší suchozemští tvorové, kteří kdy kráčeli po naší planetě. Mezi největší z nich patří titanosauři, kteří byli v období jury rozšíření po celém světě a na rozdíl od jiných obřích sauropodů nevymírali, ale naopak vzkvétali. Jejich rozkvět doslova zastavil až ničivý asteroid, který naši planetu zasáhl před 66 miliony let. „Titanosauři jsou biologická záhada, nepodobají se ničemu jinému, co kdy na zemi žilo předtím ani potom,“ vysvětluje v dokumentu Dinosauři ledového kontinentu na Prima ZOOM paleontoložka Kristi Curry Rodgersová.

Perfektně přizpůsobení

Někteří dospělí jedinci byli až 35 metrů dlouzí a vážili okolo 60 tun, což je zhruba totéž, co dvanáct slonů nebo čtyři kamiony s návěsem. Titanosauři ovšem byli této nepředstavitelné váze dokonale přizpůsobení. Podle vědců je to díky tomu, že jejich těla úspěšně kombinovala mechanismy známé u ptáků a u plazů.

Končetiny s mohutnými kostmi působily jako gigantické nosné sloupy. Na druhou stranu, hlava a také mozek byly drobné; dlouhatánský krk měli titanosauři důmyslně odlehčený, podobně jako je to u dnešních ptáků. Obratle a další kosti byly totiž duté a protkané mnoha různými vzduchovými vaky, které byly dokonce přímou součástí respiračního systému – jinými slovy, díky nim se titanosaurům lépe dýchalo. Celý organismus pohánělo obří srdce, které vážilo i 100 kilogramů a měřilo skoro dva metry na výšku.

Přestože si na dospělé obry nemohl troufnout žádný predátor, v období dětství a dospívání byli zranitelní. Proto měli těla chráněná kostěnými štítky, tzv. osteodermy. Ty navíc mohly pomáhat i s termoregulací nebo působit jako zásobárna minerálů pro organismus. A samozřejmě mohly posloužit i k vyřešení potyček v rámci stáda.

Zdroj: Britannica, The Conversation, American Museum of Natural History

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom