25. února 2021 02:45

Aktuální soptění Etny zachytily působivé fotky, nové video a satelitní snímek z vesmíru

Sopka Etna o sobě zase dává vědět a tentokrát víc než kdy jindy. Jde o největší výbuchy za poslední desítky let.

V okolí Etny žijí stovky tisíc lidí a slavná sopka už několikrát ukázala, co dovede. Vulkanolog Boris Behncke z italské národní observatoře, odkud vulkanologové sledují aktivitu Etny, nicméně označil lávové fontány tryskající během noci ze 22. na 23. února 2021 do výšky až 1,5 km za velkolepé. Podívejte se sami na video a bezesporu mu dáte za pravdu.

Erupce jsou vidět i z vesmíru, díky kouřové vlajce linoucí se za sopkou je totiž Sicílie ihned rozpoznatelná. Na jednu stranu může Etna v případě skutečně mohutné erupce ohrozit mnoho lidí na životě, ale na druhou stranu – podívejte se do galerie pod článkem a sami uznáte, že její soptění nepostrádá jistou krásu.

Katánie a Etna

V Katánii, což je na sicilské poměry velké město na jih od Etny, které by sopka při skutečně velké erupci určitě ohrozila, je doutnající sopka oblíbeným logem barů a kaváren. Místní se v jejím stínu naučili žít, a když už je ohrožuje, ať z toho také něco mají. Dokud koronavirus nezarazil hřebík do rakve turistiky, věděli místní taxíkáři, jak nasadit cenu, aby „sopkychtivého“ turistu odvezli dřív, než si všimne, že se do poloviny výšky sopky pohodlně a hlavně levně dostane autobusem.

Etna dokáže zabíjet

Ohnivá historie sopky se začala psát pod hladinou moře v době před 700 000–500 000 lety. Dnešní masív zabírá 1 570 km čtverečních a má několik aktivních a stovky parazitních kráterů. I přes tvar klasické sopky, tedy stratovulkánu, lze na Etnu pohlížet i jako na štítovou sopku (známé jsou například z Islandu). Sicilská chlouba zkrátka není pro vulkanology zcela jasně definovaná.

Navíc má Etna samozřejmě na kontě nespočet životů. Chemické složení lávy ji činí poměrně viskózní, tedy pomalu tekoucí, takže se před ní dá většinou utéct. Tedy pokud do hry nevstoupí padající kameny a plyn, o čemž se bohužel přesvědčilo třeba devět zesnulých turistů z roku 1979 nebo dva další mrtví z roku 1987. Větší tragédií byla smrt šedesáti lesních dělníků roku 1843, ty největší katastrofy se však odehrály ve zcela jiném měřítku. V roce 1669 dosáhla láva části Katánie a oběti jsou odhadovány na 20 000 mrtvých, z roku 1169 je udáváno 15 000 obětí.

Sicilská královna sopek, jak se Etně přezdívá, nás pravděpodobně ještě ledasčím překvapí. Musíme nicméně doufat, že si na konto nepřipíše další lidské životy.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom