Sloni mají obří uši, nejdůležitější komunikaci ale přijímají úplně jinak
Mimořádné zvířecí smysly 3 - sloni
Sloní pár může být od sebe vzdálen i několik kilometrů. Přesto existuje způsob, jak se může dorozumět.
I když sloni vypadají jako hromotluci, mají neuvěřitelně jemné smysly. Dokážou dokonce vnímat zvuky pomocí nohou. Pro samce coby příjemce hlubokého volání samice připravené k páření jde o signál, aby se vydal splnit své biologické poslání.
Vyznání lásky
Jak ukazuje dokumentární série Mimořádné zvířecí smysly ve středu večer na Prima ZOOM, samice volá protějšek pomocí velmi hlubokých tónů s frekvencí pod 20 Hz, které se nesou nejen vzduchem, ale i půdou. A právě odtud je samci pomocí chodidel přijímají. I když sloní nohy vypadají jako živé sloupy, ve skutečnosti jsou to antény, které dokážou pomocí tukových polštářků a krevních vlásečnic zaznamenat i velmi drobné chvění. Slon se pak může vydat směrem, kterým se chvění zesiluje. Na konci ho čeká možnost zplodit potomstvo. Zajímavé je, že takto slon dokáže zaznamenat zvuky i na vzdálenost několika kilometrů.
Slon Zdroj: iStock
Dospělí samci se často zdržují daleko od stáda, proto je nutné je v době říje „přivolat“. Samice je gravidní až 22 měsíců, a když se slůně narodí, váží i metrák. „Sloní matka mu pak věnuje 4–7 let péče (než přijde další sourozenec). Taková investice tedy vyžaduje větší jistotu, že bude skutečně investovat do zdravého potomka, a proto si s hormonální podporou březosti dává tak načas,“ píše Martina Konečná v časopise Vesmír.