Šimpanzi ovládají nástroje lépe, než jsme si mysleli. V repertoáru najdeme i sekáčky
Sedm světů, jedna planeta 7 - šimpanzi
Pro šimpanze není ovládnutí nástrojů jednoduché. Správná technika jim ale zjednoduší celý život.
Dlouhé roky se věřilo, že jednou ze základních vlastností, kterými se lidé odlišují od zvířat, je kultura spjatá se schopností vyrábět a používat nástroje. Brzy se však ukázalo, že projevy nástrojového chování jsou důležitou součástí pro většinu divokých šimpanzů; naučit se tyto dovednosti ale není jednoduchý úkol a naprosté ovládnutí „řemesla“ může trvat i deset let.
Matka jako učitelka
Divocí šimpanzi si – obdobně jako lidé – předávají znalosti a schopnosti z generace na generaci, což lze považovat za součást primitivní kultury. Práce s nástroji se učí pozorováním od ostatních starších a zkušenějších primátů, kteří ve skupině fungují jako mentoři. V dokumentární sérii Sedm světů, jedna planeta na Prima ZOOM můžete vidět, jak matka učitelka ukazuje pětileté mladé samici správné užití kamene k rozlousknutí ořechu. Složitou manipulaci s nástroji ale nezvládne každý a některým nezbývá nic jiného, než si nechávat pomoci.
Planeta opic Zdroj: 20th Century Fox
Mláďata už od útlého věku experimentují s různými předměty a metodou pokus–omyl zkoušejí, který z nich bude nejefektivnější. Samice jsou v používání nástrojů výrazně zručnější než samci a rychleji se učí od zkušených předků. Ačkoli jsou šimpanzi převážně vegetariáni, nepohrdnou termity, mravenci či housenkami, k jejichž lovu i konzumaci využívají kousky větví. Šimpanzi v africkém pohoří Nimba dokonce nástroje používají nejen k zisku jídla z nedostupných schránek, které chrání ořechy, ale i jejich porcování. Bez problémů tak dokážou pomocí improvizovaných sekáčků zpracovat i tropické ovoce o váze 8 kilogramů a velikosti volejbalového míče, jakým je houbovitá treculia.
Zdroj: BBC