První VIDEO krakena: obří hlavonožec v přirozeném prostředí
Japonským biologům se podařil husarský kousek. Nafilmovali poprvé krakatici v jejím přirozeném prostředí.
První video krakena: obří hlavonožec v přirozeném prostředí
Japonským biologům se podařil husarský kousek. Nafilmovali poprvé krakatici v jejím přirozeném prostředí.
Tři metry dlouhá krakatice zachycená na videu patří spíš mezi menší zástupce svého druhu; největší známá krakatice měřila 18 metrů. A v hlubinách možná žijí ještě větší kousky – podle otisků chapadel na kůži vorvaňů by mohly ty největší krakatice měřit až 50 metrů! Naštěstí žijí v hloubce kolem 2,2 kilometrů pod hladinou oceánů.
Kam slunce nesvítí
Právě kvůli svému způsobu života až doposud vědci nemohli pozorovat krakatici v místech, kde přirozeně žije. Výzkum vedl Cunemi Kubodera, zoolog z Japonského národního muzea přírody a vědy. „Uspěli jsme díky naší technice,“ řekl Kubodera americkému vědeckému magazínu Scientific American. "Vděčíme za úspěch především miniponorce vybavené speciálními reflektory, jejichž světlo krakatice nevidí.“ V ponorce pro tři osoby se potopili do hloubky až 630 metrů, tedy na horní hranici, kde se ještě krakatice vyskytují.
Aby se podařilo krakatici nafilmovat, musel se Kubodera potopit přibližně stokrát. Ponorka za sebou táhla metr dlouhou návnadu, kořist, která mohla obřímu hlavonožci chutnat. „Museli jsme být výjimečně opatrní, hluk, pohyb i světlo krakatici spolehlivě zaženou,“ uvedl Kubodera. Když konečně krakatici na kameře spatřili, následovali ji s miniponorkou až do hloubky 900 metrů – níž to nešlo, ponorka by tlak vody nevydržela…
Lovec vorvaňů
„Viděl jsem už těla spousty krakatic, ale ještě žádnou živou,“ dodal Kubota. O životě krakatic jsme až donedávna nic nevěděli, první fotografie v přirozeném prostředí vznikla až roku 2004. Video by mohlo přinést do výzkumu krakatic úplně nové poznatky. Přestože víme tak málo, i to co známe, je fascinující. Krakatice jsou jediným zvířetem, které se živí vorvani, které se s nimi pouští do vyrovnaných soubojů.