Přemnožení hrabošů? Příští rok by mělo klesnout
Není potřeba plošně trávit krajinu. Stutox II zabíjí víc, než se čekalo.
Hraboší tragédie by neměla pokračovat
Počty hrabošů v místech, kde se letos přemnožili, budou v příštím roce s vysokou pravděpodobností klesat. Předpokládají to odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Není tak podle nich třeba plošně aplikovat příslušné chemické přípravky. V dnešní tiskové zprávě uvedli, že použití Sutoxu II by mělo být krajním řešením. O použití jedovatého Stutoxu II se vedou spory. Plošné rozhazování Stutoxu nedávno Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) povolil, ale ministerstvo zemědělství po vlně kritiky platnost povolení pozastavilo.
Hraboš polní
Kritici namítají, že jedem se otráví kromě hrabošů býložravci nebo dravci a šelmy, kteří otrávené hraboše sežerou. Někteří zemědělci naproti tomu chtějí, aby byla plošná aplikace jedu povolena.
"Na základě pozorovaných početností hraboše polního na podzim 2018 a na jaře 2019 lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že početnosti budou na místech s vysokou hustotou postupně klesat a v příštím roce budou početnosti opět velmi nízké. Na plochách, které již byly sklizeny, lze tento pokles ještě podpořit agrotechnickými opatřeními," uvedli ředitel ústavu Jan Zukal a vedoucí pracoviště ústavu ve Studenci Josef Bryja.
Proveďte střední a hlubokou orbu
Podle nich by měla ke snížení populací hraboše pomoci i střední orba a plocha by měla být zbavena veškeré zelené vegetace. "Tím by mělo dojít k masivnímu poklesu populace," uvedli. Dodali, že hraboši v přemnožených populacích trpí nedostatkem zdrojů a infekčními nemocemi. Důsledkem je ukončení rozmnožování a pokles početnosti.
Ochránci přírody v minulém týdnu oznámili, že na Opavsku našli dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým fosfidem zinku, který je součástí Stutoxu II.
Podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) uhynulí čápi pravděpodobně pozřeli hraboše otráveného Stutoxem II a tím se otrávili. "Byl by to první případ sekundární otravy. Podle mého názoru to jenom potvrzuje opatrný postoj MŽP k tomu, že povolení plošného rozhozu Stutoxu II bylo ze strany ÚKZÚZ rizikové a je dobře, že bylo zrušeno," řekl ministr. Že by byl znovu povolen plošný rozhoz jedu takřka v 50 okresech je podle něj nereálné.
Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů. Zbytky účinné látky přípravku Stutox II rovněž prokázaly testy vzorků uhynulého zajíce a dvou bažantů z Tuřan.
Jak dříve uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, plošná aplikace Stutoxu II má ve vybraných lokalitách stále smysl. "Pořád kalamita trvá a problém s hraboši nezmizel," řekl ČTK. Svaz vyčká s dalšími kroky na výsledky vyšetření úhynu zajíců a čápů.