Lesy v Jižní Americe mizí každou vteřinou. Podívejte se na zničující záběry z vesmíru
Sedm světů, jedna planeta 3 - lesy
Lesy mají pro naši planetu nenahraditelnou funkci. Kvůli lidské činnosti však neustále mizí.
V Jižní Americe dochází k rapidnímu odlesňování a přírodu zde nahrazují zemědělské farmy. Rozsah katastrofy je zřejmý na satelitních záběrech z vesmíru a při pohledu na mizející zeleň vám do smíchu rozhodně nebude. Na kontinentu je kvůli tomu ohroženo přes 2 000 druhů zvířat, která v důsledku lidské činnosti přicházejí o své přirozené prostředí a tím pádem i domovy. Kvůli neustálému rozšiřování zemědělské půdy zmizelo už více než 95 procent nížinného lesa v Kolumbii.
Nejcennější oblastí je nejrozlehlejší prales na světě – Amazonský deštný prales. Ten je domovem pro více než 2 miliony druhů zvířat a rostlin. To je více, než kolik bychom jich našli na kterémkoliv jiném kontinentu.
Odlesňování Zdroj: iStock
David Attenborough: Lidstvo spěje k záhubě
Dokumentární seriál Sedm světů, jedna planeta, který můžete sledovat na Prima ZOOM každou sobotu večer, moderuje uznávaný britský přírodovědec a dokumentarista David Attenborough. Ten spolu se svým týmem už řadu let upozorňuje na rizika spojená se změnou klimatu. Problémy však dává i do souvislostí. Jednou z nich je například vysoká spotřeba masa. Sám se však nepovažuje za striktního vegetariána či vegana. „Jím sýr a občas si dám rybu. Ale za posledních pár let se ze mě stal větší vegetarián, než jsem si kdy myslel, že budu,“ řekl Attenborough pro DailyMail.
Podle dokumentaristy spěje lidstvo k záhubě, pokud na svém přístupu nic nezmění. „Způsobem, jakým my lidé žijeme na Zemi, ji pomalu zabíjíme. Lidské bytosti ovládly svět. Nahrazujeme divočinu uměle vytvořenými věcmi. Naše planeta se tak řítí do záhuby,“ popsal své obavy v rozhovoru pro CBS News.