31. ledna 2019 06:00

Oceány se stanou opět nebezpečnými – klimatická změna přinese obří vlny

Oceán a klima – rovnice o mnoha nebezpečných neznámých. Hodně nebezpečných.

Jak bezpečné bude moře? Čím dál méně

Lidstvo si zvyklo, že světové oceány jsou vlastně bezpečná místa, kde se není čeho bát. Zatímco ještě před několika stovkami let se na moře vydávali jen zoufalci, dobrodruzi nebo lidé, kteří neměli co ztratit, dnes na oceány vyplouvají lodě naložené důchodci, kteří si v plovoucích palácích užívají bezpečí, luxusu a klidu.

Jenže tohle všechno se může velmi rychle a dost nepříjemně změnit – k horšímu. Planeta se otepluje, tepelná energie se ukládá do oceánů, to je popsáno už desítky let a potvrzují to i nejnovější studie. Nyní ale vědci z Kalifornské univerzity v Santa Cruz popsali, jak se toto oteplování oceánů projeví v síle vln. Výsledky své práce ukázali světu v odborném časopise Nature Communications.

Celá tato práce je v podstatě jedním velkým varováním, zejména pro komunity, které žijí v blízkosti moře. Říká: připravte se, bude hůř. Hladiny oceánů se jednak budou vlivem tání ledovců zvedat, ale současně v nich bude kvůli většímu teplu také více energie. A to znamená jedno: více této energie půjde do vln (a také do hurikánů, ale to je téma na úplně jiný článek). “Poprvé jsme popsali globální dopad oteplování planety na vlnách. Ve skutečnosti už se totiž projevuje síla vln se od roku 1948 do současnosti zvýšila o 0,4 procenta, což velmi dobře odpovídá zvyšujícím se teplotám hladiny oceánů; a to jak globálně, tak i lokálně,” uvedl hlavní autor práce Borja G. Reguer.

Složitost předpovědi

Popsat proces bylo nesmírně náročné; vědci museli získat údaje o globálních teplotách, síle vln i větru a pak vyvinout matematický model, který by mezi těmito faktor dokázal najít nějaký vztah. Bez pomoci superpočítače s obří výpočetní kapacitou by vznik takové studie nebyl možný – to také odpovídá na otázku, proč tato práce vznikla až tak pozdě, až nyní. Celý proces je podle autorů nové práce nesmírně složitý, roli v něm hrají vzorce a teploty větru, mořských proudů, teploty vody na hladině i hlouběji pod ní. Důležité nicméně je především to, že bez jakýchkoliv pochybností způsobuje oteplování planety silnější vlny, což přinese spoustu problémů lidem žijícím u pobřeží, ale také lodní dopravě po celém světě. Bude to představovat další škody pro už tak namáhanou infrastrukturu u pobřeží, například větrné elektrárny, na nichž mnoho zemí zakládá svou moderní energetickou politiku. Ale možná to je také příležitost například pro přílivové elektrárny anebo pro testované a intenzivně zkoumané elektrárny, které by jako plovoucí bóje v oceánu mohly právě energii vln přeměňovat na čistou energie. Problém je, že celý proces změny je podle všeho příliš rychlý na to, aby se na něj dalo bezbolestně adaptovat...

Přímá úměra mezi stoupajícími teplotami a silou vln je podle vědců natolik pravidelná, že se podle ní dá velmi přesně popisovat celý proces klimatické změny, který probíhá. Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský