Nová hrozba: Tisíce žraloků bolestivě umírají v plastovém odpadu
Vědci krátce studovali, kolik žraloků zbytečně zemře v plastovém odpadu. Výsledek je šokoval – zvířat bylo více než tisíc.
Žraloci v odpadu
Mořští biologové se v tomto výzkumu podívali na to, jaké množství paryb umírá v důsledku zamotání se do umělohmotného odpadu, který znečišťuje oceány. Jen pro informaci, žraloci nejsou ryby, ale paryby, kam mimo jiné patří i rejnoci, žraloci a další příbuzní s chrupavčitou kostrou.
Metodika vědců byla výjimečná – po mrtvých zvířatech nepátrali v mořích, ale na Twitteru. Studovali tedy jen fotky, které se objevily na této sociální síti a ukazují mrtvé nebo umírající paryby, které jsou zamotané do plastových kusů odpadů.
Potápění do hlubin Twitteru
Bez dlouhého pátrání se jim podařilo získat důkazy, že za jediný rok došlo k nejméně tisícovce případů, a to pátrali jen po žralocích a rejnocích, ostatní paryby (jako jsou například chiméry a další) v této studii nehledali.
„Typickým případem v této studii je snímek žraloka mako, který je škrcený rybářským vlascem,“ uvedl hlavní autor práce Kristian Parson. „Ten chudák se do lanka zamotal ještě jako malý a pak s ním vyrůstal do dospělosti – vlasec se mu čím dál víc zařezával do těla a poškozoval mu orgány i páteř.“
ilustrační foto- žralok Zdroj: pixabay.com
Kde je největší problém?
Vědcům se podařilo získat důkazy o tom, že zasaženo tímto problémem bylo 34 druhů paryb žijících ve třech světových oceánech. Zdaleka největším problém je podle této studie plastový odpad, který vznikl z rybářských pomůcek a náčiní. Nejčastěji se zvířata zamotávají do vlasců, sítí, kanystrů a dalších potřeb, které využívají rybáři.
Dnes se tyto nezbytné pomůcky vyrábí z velmi odolných plastů, které ale bouře, lidská neobratnost nebo jen třeba prostá náhoda nějak dopraví do moře – a tam se nerozloží celé tisíce let. A to ani nemluvě o těch plastech, které lidé prostě jen bezohledně zahodí do moře, když jsou příliš poškozené pro další využívání.
Nejvíce případů poškození paryb plastovým odpadem vědci identifikovali v Tichém a Atlantickém oceánu – odtamtud pocházelo 49 respektive 46 procent případů zmrzačených zvířat. Rybářské náčiní a pomůcky byly zodpovědné za neuvěřitelných 95 procent případů zraněných zvířat.
I tak je tento problém, i když se jeví jako palčivý, jen pomyslnou kapkou vody v moři – tisícovka mrtvých zvířat vlastně není nic proti tomu, kolik paryb zemře v rámci rybářského průmyslu. Expertní odhady říkají, že ročně se uloví desítky milionů žraloků, kteří končí na talířích po celém světě.
Plastový odpad je ale problém, který dosavadní odhady rizik neřešily – nyní musí vědci připočíst další hrozbu, která majestátní bývalé vládce oceánů může zničit… Text: Martin Kolář