Nečekaně dobré zprávy: V Indii se skvěle daří zachraňovat lvy!
Ještě před pár lety to vypadalo, že indičtí lvi jsou už prakticky vyhubení. Rok od roku jich ubývalo a řada expertů předpovídala, že do roku 2020 zmizí z naší planety úplně… O to větším překvapením jsou výsledky nového sčítání lvů ze státu Gudžarát.
Právě tam, konkrétně v rezervaci Gírský les, totiž žijí v podstatě poslední zbytky divokých indických lvů – zde najdete největší populaci těchto šelem v celé Asii. Nové údaje ukazují, že od posledního sčítání roku 2010 se tamní lví populace zvětšila o 27 procent! Takhle to zní skvěle, ale při pohledu na reálná čísla už tak optimističtí být nemůžeme: lvů je totiž celkem 523 – děsivě nízké číslo.
Podle indických ochránců přírody je však i to důvodem k radosti, jde totiž o teprve druhé zvětšení populace v posledních desetiletích. „Máme teď 109 samců, 201 samic a 213 mláďat,“ oznámil novinářům ministerský předseda státu Gudžarát Anandiben Patel. Roku 2005 byl stav lvů na kritickém čísle 359 kusů…
Není rozhodnuto, zdaleka ne...
Bohužel zvětšující se počet lvů přináší i komplikace: čím více lvů bude, tím častěji se budou dostávat do konfliktu se lidmi a tím větší riziko jejich ohrožení zase bude…
Lvi indičtí se dnes množí už víc v zoologických zahradách...
V Gudžarátu však berou téma záchrany posledních asijských lvů opravdu hodně vážně. Před dvěma roky se dokonce rozhodli, že se některých lvů vzdají a nechají je přesunout do volné přírody do jednoho z vedlejších států. Jde o opatření, které by mělo lvům pomoci přežít, pokud by původní populaci v Gíru zasáhla nějaká epidemie nebo jiná podobná pohroma.
Gudžarát to celé samozřejmě nedělá jen z čistého altruismu – místní lvi se stali obrovskou turistickou zajímavostí a přinášejí tak své vlasti také příjmy.
Další dobré zprávy
Podobně pozitivní čísla přineslo také lednové sčítání indických lvů – těch přibylo oproti poslednímu dokonce 30 procent! V Indii se podařilo především účinně zakročit proti pytlákům – samozřejmě pod hrozbou těžkých trestů…
INFO: Lev indický žije ve smečkách v počtu 5 až 6 zvířat. Samci mají méně hustou hřívu než jejich afričtí příbuzní (až na jedince chované v zoo). Loví jak divoká zvířata, tak i domácí zvířata. Samci dosahují hmotnosti 160–190 kg, samice 110–120 kg.