Mrhání ve velkém: USA pálí levnou ropu tak, že je to vidět i z vesmíru
Až se budete divit, proč platíte za benzín tolik, podívejte se na tuto fotografii. Možná vám naznačí odpověď…
Uhrančivá fotografie pořízená z oběžné dráhy ukazuje, jak obrovský je rozsah zbytečně pálené ropy ve Spojených státech.
V červeném kolečku označeném nápisem Bakken Formation jsou vidět plameny pálící se ropy z vrtných věží. Pro srovnání jsou v ostatních dvou kroužcích vidět města Minneapolis (3,5 milionu obyvatel) a Chicago (2,8 milionu obyvatel).
Rozsah ropných polí je obrovský – a je důkazem toho, jak mohutná je momentálně těžba ropy v USA. Ropné pole dodává tolik ropy, že ji rafinérie nestačí zpracovávat. A proto je ekonomicky výhodnější ropu pálit – přestože se nám to může zdát z mnoha důvodů nesmyslné. Příklad z praxe je víc než reálný: jediné ropné pole v Severní Dakotě spálí v ropě tolik energie, kolik by spotřebovaly Chicago a Washington dohromady.
ropa1
Oblast Bakken Formation zobrazená na úvodní fotce je velká asi jako Morava a hořící ropa vydává tolik světla, že to konkuruje největším americkým městům. Množství spalovaných látek v poslední době obrovsky stouplo – za poslední rok asi o 50 procent. Podle deníku Financial Times to vadí nejen ekologům a klimatologům, ale také mnoha expertům na energetiku.
Druhý ropný věk?
Tento boom je spojený s novým způsobem získávání ropy nazvaným frakování břidlic. Ten umožňuje získávat ropu z míst, kde by se normálně už těžit nedala. Díky tomuto technickému triku se USA znovu vrací na naprostou špičku zemí těžících ropu. Momentálně jsou na druhém místě za Saudskou Arábií, ale už příští rok by ji mohly překonat.
ropa2
Jen v Severní Dakotě teď těží ropu 150 společností. Každý den otevírají průměrně osm nových vrtů a dodávají Americe 660 000 barelů ropy. Podařilo se tak, alespoň dočasně, vyřešit problém závislosti USA na dovážené ropě. Také díky tomu klesla cena ropy oproti roku 2008 skoro o polovinu.
Někteří komentátoři přirovnávají tento rozkvět k době, kdy byla v Texasu poprvé objevena ropa. Tehdy i nyní se těžaři přetahují o práva na nové vrty, bojuje se všemi prostředky o půdu i to, co leží pod ní. Prohrávají především farmáři – těm vadí, že je neustále černá obloha pokrytý spálenými zplodinami z hořící ropy. A vládní úřady situaci neřeší: místo, aby se emisemi zabývaly, dávají koncernům výjimky a povolenky.