Miloučcí kolibříci? Samci probodávají konkurentům střeva zobákem
Chcete vědět něco nehezkého o "létajících drahokamech"? Čtěte dál...
Kolibříci byli pro biology takoví motýli ptačí říše: celé dny poletují z květu na květ, sají si nektar a vypadají jako barevní andílci. Omyl – omyl stejně krutý jako sami kolibříci…
Biologové už řadu let stáli před záhadou: proč mají samci kolibříků delší, ostřejší a současně zahnutější zobáky než samice? Není k tomu žádný důvod, samci i samice se přece živí stejnou potravou… Nová studie kostarických evolučních biologů ukázala důvod: samčí zobáky jsou uzpůsobené k roztrhávání bříšek jiných kolibříků.
Ano, zobáky jsou také u kolibříků ukázkou sexuální selekce. Dříve se vědci domnívali, že samci vyhledávají jiné květy než samice – zřejmě aby se populace kolibříků tolik nestávala závislou na jednom druhu rostlin. Ale dlouhodobější výzkumy ukázaly, že nic takového v přírodě nefunguje, obě pohlaví hodují na tom stejném.
Podívejte se na úchvatné záběry bojujících kolibříků:
Zato vědci v jihoamerických pralesích pozorovali silně agresivní chování kolibříků: během dospívání se tyto létající drahokamy stávají extrémně teritoriálními a v době námluv si hlídají své území i samice, o něž mají zájem. Během soubojů používají zobáky jako kordy, jimiž se velmi přesně bodají do oblasti břicha. Studie ukázaly, že v těchto šermířských duelech vítězí právě ti ptáci, kteří jsou vyzbrojeni delšími a současně ostřejšími zobáčky…
BAVÍ VÁS PTÁCI A JEJICH ŽIVOT? ČTĚTE VÍC: